Gospodarne Dominiczanki rozbiły bank

Główną ideą „Pikniku z produktem polskim” jest promocja walorów turystycznych i smakowych regionów oraz wsparcie rodzimych producentów rolnych. Ważnym elementem wydarzenia jest Bitwa Regionów, czyli konkurs skierowany do kół gospodyń wiejskich. Te z terenu powiatu włodawskiego rywalizowały na pikniku w Korolówce Osadzie.

W sobotę (25 czerwca) odbył się „Piknik z produktem polskim”. Na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej swoje stoiska rozstawiły Koła Gospodyń Wiejskich biorące udział w Bitwie Regionów, firmy, instytucje, rzemieślnicy i twórcy ludowi. Otwarcia imprezy dokonała Kamila Grzywaczewska, dyrektor lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Na pikniku pojawiła się też pani europoseł Beata Mazurek oraz posłanki: Anna Dąbrowska-Banaszek oraz Monika Pawłowska, był senator Józef Zając, burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński wraz z zastępcą Wiesławem Holaczukiem, wójtowie gmin Wyryki i Włodawa w osobach Mirosława Torbicza i Dariusza Semeniuka, radni powiatowi: Mirosław Konieczny i Piotr Gorgol.

Wielu uczestników pikniku było zdziwionych nieobecnością na imprezie starosty włodawskiego Andrzeja Romańczuka. Powód swojej absencji wyjaśnił krótko. – W przeciwieństwie do burmistrza, czy wójtów nie zostałem zaproszony na to wydarzenie, choć jestem absolwentem szkoły w Korolówce Osadzie oraz jej byłym pracownikiem. Trochę to smutne – mówi Romańczuk.

Wydarzenie miało formę pikniku rodzinnego, nie zabrakło więc atrakcji dla najmłodszych: były przejażdżki konne, alpaki od Ariela Bedenaka, pokazy, konkursy i gry. W czasie, gdy dzieci były zajęte zabawą, ich mamy rywalizowały w Bitwie Regionów. To ogólopolski konkurs kulinarny, którego celem jest promocja najciekawszych zakątków kraju. Do rywalizacji zgłosiło się osiem kół z terenu powiatu włodawskiego.

Wygrała potrawa przygotowana przez KGW Gospodarne Dominiczanki z Dominiczyna (gm. Stary Brus). Drugie miejsce zajęło KGW Bubnowskie Baby z Sękowa (gm. Urszulin), zaś trzeci KGW Swańki (gm. Wyryki). Równolegle toczyła się rywalizacja w konkursie kulinarnym „Piaski, laski i karaski” promującym Polesie.

Tu również zwyciężyły panie z Dominiczyna. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo KGW Wereszczynianki (gm. Urszulin) oraz KGW Stulno (gm. Wola Uhruska). Trzeci konkurs – na najpiękniejszy wianek świętojański wygrało KGW Hańsk Kolonia (gm. Hańsk), na drugim miejscu znalazły się Gospodarne Dominiczanki, a podium zamknęły panie z KGW Siedliszcze nad Bugiem (gm. Wola Uhruska). Organizatorami Pikniku byli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Za prowadzenie i sprawy techniczne odpowiadało Koło Gospodyń Miejskich Zosie-Samosie z Włodawy. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here