Groźne artefakty tuż przy drodze

Stare pociski i materiały wybuchowe były przykryte cienką warstwą ziemi. Znajdowały się zaledwie 20 metrów od uczęszczanej trasy Chełm – Włodawa. Aż strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby coś lub ktoś (np. grzybiarz) spowodował ich detonację.

W poniedziałek (14 czerwca) tuż po południu włodawscy policjanci otrzymali zgłoszenie o niewybuchu znajdującym się w pobliżu drogi wojewódzkiej 812 w Osowie (gm. Hańsk). – Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że dwaj mieszkańcy gminy Sawin znaleźli około 20 metrów od jezdni stary pocisk artyleryjski – mówi Elwira Tadyniewicz z KPP we Włodawie. –

Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego policjanci zabezpieczali miejsce przed dostępem osób postronnych. Saperzy podczas sprawdzania terenu znaleźli drugi artefakt, o średnicy od 75 do 150 milimetrów, oraz 200-gramową kostkę materiału wybuchowego. Zabezpieczone niewybuchy zostały bezpiecznie usunięte. Pomimo iż tyle czasu minęło od zakończenia II wojny światowej, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami.

Pamiętajmy, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, aby w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie odkopywać go , dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce. Pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu.

Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku służbom, które potwierdzą, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia. Informując o niebezpiecznym znalezisku, należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić, co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość oraz podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here