Hola i Hanna na architektonicznym szlaku

Unikatowe drewniane świątynie z gmin Stary Brus i Hanny trafiły na listę „Szlaku Architektury Drewnianej w Województwie Lubelskim”. Projekt ma na celu nie tylko ochronę, ale przede wszystkim popularyzację tych miejsc wśród turystów.

Na wniosek Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wspólnie z Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną rozpoczął realizację „Szlaku Architektury Drewnianej w Województwie Lubelskim”. Jak informuje wojewódzki konserwator zabytków, wstępny projekt zawiera 35 obiektów. Na liście znalazły się dwie lokalizacje z powiatu włodawskiego: kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie oraz cerkiew pw. św. Antoniego Pieczerskiego w Holi (gm. Stary Brus).

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla gospodarzy tych miejsc, ale przede wszystkim dla samorządów, gdyż projekt podniesie atrakcyjność turystyczną gmin, a także zapewni darmową promocję. Szlak zostanie oczywiście zaznaczony na mapach, pojawi się na folderach i broszurach reklamowych, a same miejsca oznaczone odpowiednimi tablicami i wskazówkami dojazdu do nich.

– To świetna informacja, bo nasz kościół jest zabytkiem klasy światowej – mówi Grażyna Kowalik, wójt Hanny. – Dzięki temu projektowi nasze Centrum Religijno-Zabytkowe, w którego skład wchodzi drewniana świątynia, zyska większą popularność i renomę, a to przełoży się na liczbę turystów, którzy zechcą zwiedzić te obiekty. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here