Jakie okulary rowerowe wybrać?

Okulary rowerowe stanowią niezbędny element wyposażenia każdego kolarza. Wysokiej klasy modele nie tylko chronią wzrok, ale i znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa. Jakie są rodzaje okularów rowerowych? Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Wysokiej klasy przeciwsłoneczne okulary rowerowe spełniają wiele funkcji. Tak, jak modele klasyczne, chronią oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania UV. Nie tylko okresie letnim w czasie upałów, ale także zimą, kiedy słońce odbija się od śniegu. Oprócz tego zabezpieczają użytkownika jednośladu przed owadami, insektami czy piaskiem. Ponadto odbijają wszelkie refleksy, które mogłyby przyczynić się do nagłego oślepienia kolarza. Jak widać, powodów do wyboru profesjonalnych okularów na rowery jest sporo. Na jakie produkty postawić?

Jakie są rodzaje okularów rowerowych?

Wyróżniamy kilka typów przeciwsłonecznych okularów rowerowych. Pierwszym z nich są modele fotochromowe. To wariant najbardziej uniwersalny, przeznaczony dla większości rowerzystów i osób jeżdżących rekreacyjnie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii soczewki w okularach fotochromowych na bieżąco reagują na zmianę warunków atmosferycznych. Jeśli zatem panuje słoneczna pogoda, okulary fotochromowe zapewniają odpowiedni poziom zaciemnienia. Z kolei gdy na niebie pojawią się chmury, soczewki będą się rozjaśniać. Dzięki takiej charakterystyce modele fotochromowe zapewnią prawidłową widoczność w czasie każdej aury.

Drugim rodzajem są przeciwsłoneczne okulary rowerowe dla kolarzy szosowych. Użytkownicy preferujący taki styl jazdy przez większość czasu przyjmują mocno pochyloną pozycję. Dlatego potrzebują modeli zapewniających wyjątkowo szerokie pole widzenia. Okulary rowerowe do jazdy szosowej mają specjalne cienkie oprawki wyposażone w tzw. soczewki panoramiczne. Dostępne są nawet zaawansowane modele całkowicie pozbawione ramek. Dzięki takiemu rozwiązaniu kolarz zachowuje pełną widoczność pod każdym kątem, nawet podczas najbardziej dynamicznych odcinków, kiedy sylwetka jest położona bardzo nisko.

rowery

Doskonałym wyborem dla osób preferujących kolarstwo górskie będą z kolei przeciwsłoneczne okulary MTB. To modele, które posiadają dodatkowo wzmocnioną konstrukcję, odporną na wstrząsy i otarcia. Chronią nie tylko przed słońcem, ale także przed wystającymi gałęziami czy błotem, które może występować na leśnych i górskich ścieżkach. Wysokiej klasy okulary rowerowe MTB zazwyczaj mają pogrubioną budowę, dzięki czemu pewnie utrzymują się na swoim miejscu nawet podczas intensywnej i ekstremalnej jazdy.

Jak wybrać właściwe okulary rowerowe?

Podczas wyboru przeciwsłonecznych okularów rowerowych należy uwzględnić kilka istotnych parametrów. Pierwszym jest zastosowany w soczewce rodzaj filtru. Warto stawiać przede wszystkim na profesjonalne modele wyposażone w filtr UV400, które całkowicie chronią przed promieniowaniem UVA, UVB, a także UVC.

Kolejnym kryterium jest poziom jasności okularów rowerowych. W przypadku wysokiej klasy produktów wyróżnia się pięć kategorii, które informują stopniu przepuszczalności światła. Kategoria 0 to soczewki praktycznie zupełnie przezroczyste. Przedostaje się przez nie 80-100% światła, zatem będą odpowiednie jedynie na wyprawy odbywające się w wyjątkowo ciemnych miejscach. Spełniają funkcję ochrony przed owadami i roślinnością, nie zabezpieczają niemal w żadnym stopniu przed słońcem. W kategoriach 1 i 2 zakres przepuszczalności światła wynosi kolejno 40-80% i 18-40%. To właściwy wybór na jazdę w pochmurnych warunkach. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez kolarzy są okulary rowerowe z kategorią 3. W ich przypadku procent przepuszczalności światła waha się w przedziale 8-18%. Jest to zatem najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w czasie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Ostatnia kategoria nr 4 to soczewki, przez które przedostaje się minimalna ilość światła (od 3 do 8 procent). Stosuje się je wyłącznie w miejscach, gdzie występuje absolutnie bezchmurne niebo i mocne słońce.

Zdecydowanie warto wybierać okulary z polaryzacją. Takie modele dodatkowo chronią rowerzystę przed poświatą i odblaskami, które powstają przy odbiciu promieni słonecznych od gładkich powierzchni jak woda czy śnieg. Specjalny filtr polaryzacyjny odbija promienie poziome, gwarantując przy tym lepszą widoczność, a więc większy komfort i bezpieczeństwo.

Ceny i polecane marki okularów rowerowych

Wysokiej jakości przeciwsłoneczne okulary rowerowe to wydatek rzędu od 110 zł do nawet 1200 zł. Ostateczna wartość uzależniona jest od stopnia zaawansowania, użytych materiałów czy zastosowanych systemów. Przykładem nowoczesnych rozwiązań obecnych w okularach rowerowych jest Prizm. To opatentowana technologia marki Oakley. Soczewki wyposażone w Prizm zapewniają jeszcze lepszy kontrast oraz żywe kolory. Dzięki temu kolarz może dostrzec więcej szczegółów, szybciej zauważyć przeszkody oraz sprawniej zareagować na różnice w budowie terenu. Profesjonalne okulary rowerowe wykonane są z wyjątkowo lekkich materiałów jak polikarbon, grilamid czy poliwęglan. Dzięki temu są wygodne, a przy tym wykazują się wysoką wytrzymałością. Wiele modeli posiada również dodatkowe opcje jak np. powłoki odporne na zarysowania, antyuderzeniowe i antypoślizgowe noski czy możliwość wymiany szkieł.

Na jakie marki warto stawiać? Oprócz Oakley czołowymi producentami przeciwsłonecznych okularów rowerowych są Alpina, Bliz, GOG, Julbo, POC, Rudy Project czy UVEX. To doświadczone firmy, po których modele sięgają doświadczeni kolarze i zawodowi sportowcy. Oferują szeroki wybór okularów dla kobiet i mężczyzn. Oprócz zastosowania najnowszych technologii i systemów okulary tych marek wyróżnia także modny i atrakcyjny wygląd. Z pewnością każdy znajdzie wśród nich wariant w swoim stylu.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here