Jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Jak co roku, na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. W dniach od 12 do 14 września szczepionka będzie zrzucana z samolotów na kompleksy leśne, pola oraz łąki z pominięciem terenów zabudowanych.


Ponieważ powiat włodawski należy do najbardziej zalesionych regionów, to prawdopodobieństwo natknięcia się na taką szczepionkę jest stosunkowo duże. Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii ostrzega jednak, że nie wolno dotykać szczepionki. Jeśli jednak dostanie się ona do ust, oczu, nosa lub skaleczenia skóry, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ręce lub inne niezakryte części ciała, które miały kontakt ze szczepionką, należy natychmiast dokładnie umyć wodą z mydłem. Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Ponadto przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, aby nie dostały się do miejsc, gdzie wyłożono szczepionkę.

Dawkę szczepionki stanowi blister z płynem o wielkości około 3 cm, zawierający szczepionkę zatopioną w przynęcie, o intensywnym zapachu. (p)