Kalendarium Ziemi Włodawskiej 16-22 listopada

– 16 listopada 2000 roku przekazano do użytku nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.


– 17 listopada 1926 roku powołano Włodawskie Towarzystwo Łowieckie.

– 18 listopada 1998 roku Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki w Chełmie przyznał Międzyszkolnemu Klubowi Sportowemu „Mechanik”, działającemu przy ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, licencję uprawniającą do udziału w zawodach lekkoatletycznych.

– 19 listopada 2010 roku Włodawę odwiedził prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– 19 listopada 2013 roku biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski wizytował parafię Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie. Po uroczystym ingresie do kościoła w asyście księży z dekanatu hańskiego, księdza biskupa powitali przedstawiciele parafian oraz miejscowy proboszcz ks. Marian Franczuk.

– 20 listopada 1983 roku przekazano do użytku Dom Rencisty w Różance.

– 20 listopada 2009 roku w Rudce Łowieckiej odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową „W hołdzie powstańcom styczniowym poległym na ziemi hańskiej”. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii w Hańsku ks. Ryszard Kozieł.

– 20 listopada 2013 roku we Włodawie odbyły się uroczystości kończące obchody 75. rocznicy akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu w 1938 roku.

– 21 listopada 1746 roku król August III, dzięki staraniom właściciela dóbr włodawskich Jerzego Fleminga, ustanowił trzeci jarmark dwutygodniowy we Włodawie, rozpoczynający się w dzień św. Bartłomieja – 24 sierpnia. Włodawa miała odtąd 4 jarmarki na konie i woły, z których słynęła na całą Polskę.

– W listopadzie 1943 roku na rozkaz Himmlera zatarto wszelkie ślady istnienia niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze – budynki wysadzono w powietrze, zbiorowe groby zalano wapnem, cały teren zaorano i posadzono na nim las. ad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here