Kiedy sukces bardziej smakuje?

Tak jest ze wszystkim. Każde pozyskane przez miasto dofinansowanie na planowane inwestycje jest hucznie ogłaszane przez urzędników i prezydenta Jakuba Banaszka w Internecie. Ostatnio prezydent nie omieszkał na swoim Facebooku wszem i wobec ogłosić: „Mamy to, otrzymaliśmy kolejne dofinansowanie”. Czy nie za wcześnie na szampana?

Chodzi o budowę systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Mieć będziemy wtedy, gdy on powstanie. Samo przyznanie dofinansowania jeszcze o niczym nie przesądza. Urzędnicy w ubiegłych latach wielokrotnie chwalili się pozyskaniem zewnętrznych pieniędzy na inwestycje, które rodziły się w bólach, albo do dziś nie zostały zrealizowane. Najlepsze tego przykłady to Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej, którego budowa miała ruszyć prawie dwa lata temu, a rozpoczęła się przed kilkoma tygodniami, czy przedłużająca się przebudowa basenu przy Szkole Podstawowej nr 8.

Przy tej ostatniej inwestycji już ponad rok temu miasto pochwaliło się pozyskanymi pieniędzmi z ministerstwa sportu, jednak dopiero nieco ponad miesiąc wyłoniło wykonawcę. Sukces na pewno bardziej smakuje, gdy już wszystko zostanie ukończone, inwestycja oddana do użytku i sprawi mieszkańcom radość.

Dofinansowanie pozyskane na budowę systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przybliża miasto do realizacji tej bardzo potrzebnej w Chełmie inwestycji. Miasto ma zapewnione prawie 7 mln zł z funduszy zewnętrznych, ale blisko 5 mln zł będzie musiało poszukać w swoim budżecie, bo cały projekt jest szacowany na około 12 mln zł.

Planowane przedsięwzięcie zakłada zakup i montaż: 500 nowych betonowych, przymocowanych do podłoża, śmietniczek na terenie miasta (obecnie jest ich już około 200), 150 pojemników na psie odchody, 7 gniazd – podziemnych pojemników, 79 gniazd – półpodziemnych pojemników, a także: mobilne stacje recyklingowe, stacje wody pitnej, miejskie punkty elektrośmieci, pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów do przedszkoli oraz budowę nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bieławin. (mas)