Kolejna wieża zamknięta

Jedyna na terenie gminy Wola Uhruska wieża widokowa została zamknięta. Przyczyną jest zły stan techniczny konstrukcji. To już kolejna drewniana wieża w powiecie włodawskim, która nie nadaje się do użytku. W ubiegłym roku wyłączono z użytku tę w Rożance (gm. Włodawa).

Drewnianych punktów widokowych jest w powiecie włodawskim co najmniej kilka. Większość została zbudowana za pieniądze pozyskane z projektów z niewielkim wkładem własnym. Trwałość projektów się skończyła, a drewno, które nie było konserwowane zaczęło gnić i butwieć. Konstrukcje zaczęły wymagać nie tylko renowacji, ale i napraw. Tak było w przypadku wieży stojącej na skraju torfianek w Dubecznie (gm. Hańsk), która jest już otwarta dla turystów. Nie wiadomo, co będzie z najwyższą tego typu konstrukcją w powiecie, czyli kilkukondygnacyjną wieżą z Różanki.

Zamknięto ją dla zwiedzających w ubiegłym roku i gmina na razie nie ma środków na jej remont. Od niedawna wstępu nie ma też na chyba najsłynniejszą wieżę widokową w powiecie, czyli. tzw. karier w Woli Uhruskiej.

– Nadzór budowlany zlecił jej zamknięcie ze względu na zły stan techniczny – mów Jan Łukasik, wójt Woli Uhruskiej. – Po wizji lokalnej i zbadaniu stanu konstrukcji okazało się, że jej naprawa pochłonie ok. 15 tys. zł. Jest duża szansa, że część tych środków uda nam się pozyskać z projektu zagospodarowania otoczenia kąpieliska Pompka.

Nasz wniosek złożony do LGD Poleska Dolina Bugu warty ok. 150 tys. zł zyskał pozytywną ocenę i został już przekazany do akceptacji do Urzędu Marszałkowskiego. Poza remontem wieży chcemy za te pieniądze zakupić leżaki, ławki czy wyremontawać garaż stojący przy kąpielisku. Zakładamy, że zakończenie projektu będzie w czerwcu 2023 roku, więc pewnie do przyszłego roku wieża widokowa będzie nieczynna – tłumaczy Łukasik.

Wstępna wersja projektu zakładała też odmulenie dna kąpieliska na starorzeczu Bugu oraz budowę pomostu z funkcją przystani kajakowej, ale na te inwestycje zgody nie wyraziły Wody Polskie. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here