Kolejne miliony na chełmskie drogi

Aleja Marszałaka Józefa Piłsudskiego

Prezydent Chełma Jakub Banaszek znów ma powody do zadowolenia. Miasto otrzymało kolejną rządową dotację. Tym razem prawie 12,5 mln zł na drogi, a konkretnie na przebudowę dwóch niezwykle ważnych dla układu komunikacyjnego ulic, Lubelskiej i alei Marszałka Piłsudskiego. Obie inwestycje mają być zrealizowane do końca br. Do tej pory Banaszkowi udało się zdobyć dla miasta ponad 210 mln zł.

Jakub Banaszek, prezydent Chełma, konsekwentnie realizuje jedną z najistotniejszych wyborczych obietnic. Mianowicie chodzi o drogowe inwestycje. W ciągu dwóch lat zostało przebudowanych kilka ulic: Jagiellońska, Batorego, Okszowska, Ceramiczna, Kolejowa (na odcinku od Starościńskiej do dworca PKP), Dreszera, Sybiraków, a także powstało nowe rondo przy zbiegu Wojsławickiej i Mościckiego oraz druga nitka al. 3 Maja na odcinku do Centrum Handlowego Vendo Park. Na realizację wszystkich zadań miasto zdobyło rządowe dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych.

Najważniejszą realizowaną inwestycją jest jednak przebudowa krajowej „Dwunastki”, która rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku i jest już na ukończeniu. Co prawda pieniądze na ten cel samorząd uzyskał jeszcze za prezydentury Agaty Fisz, ale wkład Banaszka w przedsięwzięcie jest bezdyskusyjny. Niewiele brakowało, a inwestycja nie doszłaby do skutku.

W kolejce do przebudowy czekają następne ulice, na które miasto jeszcze w minionym roku zleciło opracowanie dokumentacji technicznej. Mowa tutaj o al. Marszałka Piłsudskiego, Lubelskiej, Włodawskiej, Zawadówka, Wiercieńskiego, Piwnej, Złotej czy Ogrodowej. Prezydent z drogową ofensywą nie zamierza zwalniać i do końca obecnej kadencji planuje również przebudowę m.in. al. Armii Krajowej od ronda ZWiN i al. Żołnierzy I AWP. Obie zostały zniszczone przez ciężarowe samochody, które od ponad roku jeżdżą alejami z powodu prowadzonych prac budowlanych na krajowej „Dwunastce”.

Ulica Lubelska

W tym roku rozpocznie się budowa ul. Hutniczej, na którą miasto również dostało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Ale to nie koniec drogowych inwestycji przewidzianych na bieżący rok. W minionym tygodniu ukazała się oficjalna lista rankingowa projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Chełm dostał dotację na dwie inwestycje, przebudowę al. Marszałka Piłsudskiego oraz ulicy Lubelskiej, na odcinku od Koszarowej do aquaparku.

Aleja Marszałka Piłsudskiego, położona wśród drzew, prowadząca od gmachu do dworca PKP, uważana za wielu ze względu na swoje położenie za jedną z najpiękniejszych w mieście, już w poprzednich kadencjach prosiła się o remont. Prezydent Banaszek jej przebudowę, ale także rewitalizację osiedla Dyrekcja, obiecał zaraz po wygranych wyborach samorządowych. Miasto przebudowę alei Marszałka Piłsudskiego szacuje na prawie 12,5 mln zł. Aż 80 procent tej kwoty ma wynieść dotacja z rządowego programu. Chełm dostał dofinansowanie w wysokości 9 976 948 zł. Do przedsięwzięcia dołoży 2 494 237 zł. Niewykluczone, że po przetargu końcowa cena będzie niższa.

Prace w alei obejmą ponad 600-metrowy odcinek. Drogowcy wymienią nie tylko asfalt, ale także podbudowę. Projekt przewiduje też remont skrzyżowań z ulicami podporządkowanymi. Ponadto po obu stronach ulicy będą nowe chodniki, powstaną też wyspy dzielące pasy jezdni, przejścia dla pieszych z szerokimi azylami, ścieżki rowerowe skomunikowane z istniejącymi już przy ul. Kolejowej, doświetlenie przejść dla pieszych i pełne oświetlenie alei. W ramach inwestycji zostaną też wykonane nowe przejścia dla pieszych na ulicach podporządkowanych alei.

To jakże istotne przedsięwzięcie, na które mieszkańcy nie tylko osiedla Dyrekcja Dolna czekali od kilkunastu lat, ma być ukończone do grudnia br. Należy spodziewać się, że w najbliższym czasie miasto ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy.

W drugiej połowie br. ruszy także przebudowa odcinka ulicy Lubelskiej, od skrzyżowania z ul. Koszarową do aquaparku. Na tę inwestycję miasto dostało dofinansowanie w kwocie 2 491 428 zł. Zadanie jest oszacowane na 4 152 381 zł. Dotacja wyniesie 60 proc. planowanych kosztów. Miasto do Lubelskiej będzie musiało dołożyć 1 660 952 zł, chyba że po przetargu okaże się, iż całe zadanie pochłonie mniej pieniędzy.

Zakres prac obejmuje przebudowę prawie 600-metrowego odcinka. Oprócz samej drogi powstaną nowe chodniki, ścieżka rowerowa z betonu asfaltowego, zostanie też wymieniona kanalizacja deszczowa.

Jakub Banaszek, rozpoczynając prezydenturę, zapowiedział, że w ciągu 5-6 lat pozyska dla miasta pół miliarda złotych. Urzędnicy z Biura Prasowego Prezydenta wyliczyli, że z uzyskanym dofinansowaniem na al. Marszałka Piłsudskiego i Lubelską miasto w tej kadencji zdobyło już ponad 210 mln zł. Za miesiąc minie połowa kadencji. Włodarz Chełma w swoich planach ma jeszcze kilka ciekawych pomysłów, ale na ich realizację są potrzebne zewnętrzne fundusze. Jedną z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji jest bez wątpienia tzw. południowa obwodnica Chełma. Jej powstanie jest niezbędne, bo miasto w godzinach szczytu jest zakorkowane. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here