Komunikacja droga, ale niezbędna

Mimo niezwalniajacej pandemii włodawskie starostwo nie rezygnuje z organizacji transportu publicznego na terenie powiatu. – Busy kursują na siedmiu liniach i zapewniają połączenie z Włodawą praktycznie wszystkim miejscowościom powiatu – mówi starosta Andrzej Romańczuk.

Powiat włodawski jest jednym z najrzadziej zaludnionych w kraju. Do tego żadne inne miasto w Polsce nie jest tak oddalone od innych miast jak Włodawa od Chełma, Parczewa lub Białej Podlaskiej. Takie uwarunkowania oraz upadłość włodawskiego PKS-u sprawiły, że wielu mieszkańców nie miało czym dostać się do szkoły czy lekarza.

Gdy przed trzema laty rząd ogłosił program dopłat do nierentownych kursów, z oferty skorzystało włodawskie starostwo, które podjęło się przywrócenia komunikacji publicznej. Tak powstało siedem linii łączących miejscowości powiatu z Włodawą. Obecnie obsługują je dwaj przewoźnicy.

Początkowo na każdej z nich było po kilka kursów, ale pandemia sprawiła, że transport, nawet dotowany ze środków rządowych, jest bardzo kosztochłonny. Do tego doszedł brak pasażerów, przede wszystkim uczniów, którzy korzystali z busów w dotarciu do szkół. Sytuacja wygląda więc tak, że busy wożą głównie powietrze. Mimo tego powiatowe władze nie zdecydowały się na rezygnację z utrzymania komunikacji.

W piątek (19 marca) minął termin składania ofert na świadczenie usług transportowych na pięć z siedmiu linii. Podyktowane jest to faktem, że obecne umowy na ich obsługę wkrótce stracą ważność, więc by utrzymać ciągłość połączeń, należy wyłonić przewoźników odpowiednio wcześniej. – Transport publiczny to dla każdego samorządu temat bardzo ciężki, bo w dzisiejszych realiach nie ma możliwości, by do niego nie dokładać – mówi starosta Andrzej Romańczuk.

– Jednak rolą samorządów jest m.in. zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu swoich mieszkańców, więc dopóki będzie taka możliwość, dopóty będziemy robić wszystko, by wesprzeć przede wszystkim osoby starsze i uczniów oraz pomóc im bezpiecznie dostać się do szkoły, lekarza i na zakupy – dodaje Romańczuk.  (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here