Koronawirus w podstawówkach

Po miesiącach przerwy oficjalnie pojawił się pierwszy przypadek Covid-19 w chełmskiej podstawówce.

Po świąteczno-noworocznej przerwie w placówkach oświatowych województwa lubelskiego przybywa przypadków Covid-19. Już nie tylko są to przypadki w szkołach specjalnych czy przedszkolach, które cały czas funkcjonowały stacjonarnie, ale także w podstawówkach, w których od 18 stycznia br. uczą się uczniowie klas I-III. Przypomnijmy, że wcześniej ich nauczyciele i pracownicy administracji czy obsługi szkół mieli możliwość wykonania testów na obecność koronawirusa.

W Chełmie i powiecie chełmskim badaniom poddało się około pół tysiąca nauczycieli. U nielicznych wynik był pozytywny. I choć – jak już pisaliśmy – każdy taki przypadek dowodził, że przesiew był potrzebny, to jednak jest to miarodajne na krótko. Bo jednego dnia osoba poddawana testowi jest zdrowa i wychodzi on negatywnie, a wkrótce potem to już nieaktualne, bo dochodzi do zakażenia. Podobna sytuacja miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie.

U nauczyciela najmłodszej klasy w ubiegłym tygodniu potwierdzono Covid-19. „Dwójka” znalazła się w publikowanym przez Kuratorium Oświaty w Lublinie wykazie placówek, w których z powodu koronawirusa trzeba było wprowadzić kwarantannę w poszczególnych oddziałach. Jesienią ub.r. przypadki Covid-19 odnotowano w wielu chełmskich placówkach oświatowych. Wyjątkiem była właśnie Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie, gdzie w tamtym czasie udało się uniknąć zakażeń koronawirusem. Aż do teraz.

– Rzeczywiście, wtedy udało nam się uniknąć zakażeń, ale teraz – mimo przestrzeganych zasad rygoru sanitarnego – mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem koronawirusa w naszej placówce i z tego powodu jedna klasa została skierowana na kwarantannę – mówi Lidia Kowalczuk, dyrektor SP nr 2 w Chełmie.

Szczepienia nauczycieli

W komunikacie na stronie internetowej gov.pl poinformowano, że rozpoczną się one w drugim tygodniu lutego br. W pierwszej kolejności z takiej możliwości będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych. W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. W komunikacie czytamy, że tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski.

Procedura ma wyglądać tak, że nauczyciel, który chce się zaszczepić powinien zgłosić to do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i go o tym poinformować. Nauczyciel będzie zgłoszony do szczepienia przez dyrektora placówki, który ma w tym celu wypełnić formularz w tzw. Systemie Informacji Oświatowej, udostępniony w „Strefie Pracownika”.

Wypełniony formularz z wykazem chętnych na szczepienia nauczycieli (ale też pracowników niebędących nauczycielami lub niezatrudnionych w szkole instruktorów praktycznej nauki zawodu) ma być przesłany drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia ma być przekazany do właściwego szpitala węzłowego, znajdującego się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here