Kosił pobocze, wszedł pod samochód

Kierowca nie miał szans na wyminięcie człowieka, który nagle wtargnął na jezdnię. Koszący pobocza dróg 44-latek w ciężkim stanie trafił do szpitala. Na szosę wyszedł mając założone stopery, więc nie usłyszał nadjeżdżającego samochodu. Gdyby wcześniej się rozejrzał, nie trafiłby do szpitala.

W poniedziałek (21 czerwca) o godzinie 10:30 doszło do wypadku drogowego w miejscowości Kołacze (gm. Stary Brus). – Jak ustalili policjanci, 44-latek z powiatu chełmskiego nagle wyszedł na jezdnię wprost pod jadący samochód osobowy marki Audi, którym kierował 27-latek z powiatu radzyńskiego – informuje Elwira Tadyniewicz z KPP we Włodawie.

– Okazało się, że mężczyzna wykonujący prace porządkowe przy jezdni, miał w uszach stopery i nie słyszał nadjeżdżającego pojazdu, w efekcie czego, chcąc przejść na drugą stronę jezdni, trafił wprost pod koła audi. W wyniku zderzenia 44-latek został zabrany do szpitala z obrażeniami ciała. Badanie alkomatem wykazało, że obydwaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tego wypadku i apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Na drogach widzimy coraz więcej osób poruszających się pieszo czy rowerami ze słuchawkami na uszach. Od początku czerwca br. weszły w życie nowe przepisy, które zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drogach.

Bardzo ważną zmianą jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas korzystania z przejścia dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych – przypomina Tadyniewicz. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here