Koszty były za wysokie

fot. cla

Międzygminne porozumienie w sprawie transportu zbiorowego wygasa, bo utrzymanie „jedenastki” było zbyt kosztowne. Jak tłumaczą władze gminy, nowy (prywatny) przewoźnik podał znacznie niższą kwotę od tej, którą zaproponowała miejska spółka.

Jak informowaliśmy, nieuchronnie zbliża się koniec kursów linii nr 11 CLA do gminy Chełm. Już w marcu zmieniony został rozkład z uwagi na puste autobusy w tzw. godzinach szczytu.

– Współpraca z Chełmskimi Liniami Autobusowymi kończy się ze względu na zbyt wysokie koszty funkcjonowania linii nr 11, które przewoźnik ten określił na kwotę znacznie przekraczającą możliwości budżetu gminy Chełm, tj. ponad 500 tysięcy złotych rocznie plus dochody ze sprzedaży biletów.

Składową tej sumy jest bardzo wysoki koszt tzw. 1 wozokilometra wyliczony przez CLA na 8,87 zł brutto, podczas gdy inni przewoźnicy mogą zabezpieczyć kursy w ramach opłat za sprzedane bilety, a inni wozokilometr skalkulowali na kwotę około 3 złotych, uwzględniając w tym przychody ze sprzedaży biletów – wyjaśnia Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. – Gmina prowadziła negocjacje z nowymi przewoźnikami. wskazując konieczność uruchomienia kursów w soboty i na bieżąco analizując rozkłady jazdy, w celu dostosowania do potrzeb społeczności lokalnej.

Od czerwca na trasę do i z miejscowości Srebrzyszcze przez Okszów wchodzi nowy przewoźnik – firma „Finezja”, która zatwierdziła już w Urzędzie Miasta Chełm rozkłady jazdy, ze zwiększoną w stosunku do dotychczasowego przewoźnika liczbą kursów. Nadal mieszkańcy Okszowa, Kozy Gotówki i Srebrzyszcza będą mogli korzystać z usług PKS, w tym autobusów szkolnych, a osoby dojeżdżające i wyjeżdżające z Okszowa z autobusów innych przewoźników kursujących w kierunkach do Rudy-Huty i Sawina przez Wólkę Czułczycką oraz Zarzecze – tłumaczy wójt.

Przed końcem maja Finezja umieści na przystankach nowe rozkłady jazdy. Pierwsze kursy ruszą w poniedziałek (3 czerwca) na zmienionej trasie: Srebrzyszcze, Koza Gotówka, Okszów, przy wiadukcie, przy Kamenie i przy Dworu PKS, ze względu na wprowadzone przez Radę Miasta Chełm ograniczenia korzystania z przystanków. Z kolei linia nr 11 CLA, jak dotychczas, będzie kursować przez wakacje nad Zalew Żółtańce. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here