Koszty inwestycji w rekuperator domowy

W energooszczędnych i pasywnych domach, budowanych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, w zastosowaniu znajdują się systemy wentylacji z rekuperacją. Dzięki temu można oszczędzać nawet do 50 proc. na ogrzewaniu w okresie zimowym. Na czym polega inwestycja w rekuperator domowy i jakie koszty za sobą pociąga?

Czy rekuperacja jest mi potrzebna?

Takie pytanie zadają sobie osoby budujące lub remontujące dom i zastanawiające się nad wdrożeniem nowoczesnego systemu wentylacji z odzyskiwaniem ciepła. Rekuperacja przyda się w każdej nieruchomości, w której domownicy cenią sobie wysokie oszczędności na ogrzewaniu oraz jakość higieniczną powietrza w pomieszczeniach przez cały rok. Rekuperator stale będzie dostarczał świeże, filtrowane powietrze do pomieszczeń i jednocześnie wywiewał zużyte powietrze na zewnątrz. Gwarantuje on dobre samopoczucie i komfort wyższy, niż przy wykorzystywaniu w domu mieszkalnym innych systemów wentylacyjnych, w tym wentylacji grawitacyjnej.

Zadaniem rekuperatora jest odzysk ciepła z powietrza, które wywiewane jest z wnętrza pomieszczeń mieszkalnych na zewnątrz. Dodatkowo, dochodzi w nim do wymiany zużytego powietrza na świeże, które jest pozbawione wilgoci i zanieczyszczeń. Efektem funkcjonowania w domu jednorodzinnym systemu wentylacji z rekuperatorem jest to, że przez całą dobę, we wszystkich pomieszczeniach znajduje się świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla. Nie trzeba przy tym wietrzyć często domu, co szczególnie jest przydatne w okresie mroźnej zimy. Rekuperacja to nie tylko większy komfort życia w domu jednorodzinnym dla wszystkich domowników, ale i redukcja kosztów ogrzewania całego budynku – nawet o 50 proc. w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych.

Koszta inwestycji

Decydując się na montaż rekuperatora w domu jednorodzinnym, warto wcześniej poznać koszty takiej inwestycji. Wbrew pozorom, nie są one całkowicie zależne od wybranego systemu rekuperacji i jego zainstalowania. Na cenę usługi wpływa jakość połączenia rekuperatora i instalacji w jedną, spójną całość. Cena rekuperatora nie jest najważniejsza dla wyceny kosztów inwestycji w system rekuperacji. Istotne jest to, jaką powierzchnię i układ pomieszczeń ma cały dom. Jeśli pomieszczenia o podobnych wymaganiach wentylacyjnych i grzewczych znajdują się blisko siebie, ogranicza to konieczność wykonywania kominów wentylacyjnych i stwarza możliwości skorzystania z krótszej oraz łatwiejszej do ułożenia sieci kanałów. W takich warunkach system wentylacji z rekuperacją może być tani. Kompletna instalacja, z rurami, rekuperatorem oraz centralą sterowania systemem rekuperacji kosztuje kilkanaście tysięcy złotych przy domach o powierzchni 150-200 mkw.

Artykuł sponsorowany