Krwiodawcy łączą siły

Cywilny Oddział Legionu Honorowych Dawców Krwi – Chełmski Legion HDK i 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej utworzyły wspólny Nadbużański Oddział Legionu Honorowych Dawców Krwi. Nowy oddział to połączenie środowiska wojskowego oraz cywilnego, którego celem jest promocja honorowego krwiodawstwa.

Chełmski Oddział Honorowych Dawców Krwi „Legion” powstał trzy lata temu z inicjatywy ppor. Adama Chmiela, żołnierza 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego. O organizowanych przez niego akcjach krwiodawczych informowaliśmy w „Nowym Tygodniu”. Ostatnio na mocy wspólnych ustaleń oraz porozumienia organizacyjnego doszło do nawiązania współpracy między cywilnym Oddziałem Legionu HDK – Chełmski Legion HDK a 19 Nadbużańską Brygadą Obrony Terytorialnej. W wyniku tej współpracy oraz integracji środowisk prospołecznych i mundurowych powstał nowy oddział funkcjonujący pod nazwą:

„Nadbużański Oddział Legionu HDK”.

– Utworzony Oddział stanowi połączenie środowiska wojskowego oraz cywilnego, którego głównym celem jest wspólna realizacja działań związanych z promocją honorowego krwiodawstwa, działalnością patriotyczną, społeczną, edukacyjną oraz integracją lokalnych środowisk służb mundurowych i instytucji cywilnych – mówi A. Chmiel, koordynator Nadbużańskiego Oddziału Legionu HDK. – Nadbużański Oddział Legionu HDK funkcjonuje jako oddział mundurowy, ale jego działalność ma charakter otwarty i integracyjny. Do Oddziału mogą dołączać krwiodawcy wszystkich formacji mundurowych, jednostki organizacyjne, stowarzyszenia, instytucje publiczne oraz instytucje cywilne, które identyfikują się z ideą honorowego krwiodawstwa, działalności społecznej i patriotycznej. Ideą powstania Oddziału jest budowanie trwałej współpracy pomiędzy środowiskiem wojskowym, służbami mundurowymi oraz sektorem cywilnym, przy jednoczesnym wzmacnianiu postaw obywatelskich i społecznej odpowiedzialności.

Tym samym, wszelkie przyszłe przedsięwzięcia, akcje honorowego krwiodawstwa, inicjatywy społeczne, wydarzenia patriotyczne oraz działania organizacyjne realizowane będą wspólnie z udziałem obu instytucji, tj. Chełmskiego Legionu HDK oraz 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej, działających obecnie wspólnie w ramach Nadbużańskiego Oddziału Legionu HDK.

– Wyrażamy przekonanie, iż podjęta współpraca przyczyni się do dalszego rozwoju idei honorowego krwiodawstwa, integracji środowisk mundurowych i cywilnych oraz budowania silnej wspólnoty działającej na rzecz mieszkańców miasta Chełm oraz całej nadbużańskiej społeczności – mówi A. Chmiel. – Liczymy na dalszą owocną współpracę oraz wsparcie ze strony wszystkich instytucji i partnerów zaangażowanych w działania społeczne oraz patriotyczne. (opr. mo)