Kryzys w gastronomii

Chełmskie restauracje zamknięte. Ich właściciele liczą straty. W ubiegłym tygodniu dostali zaproszenie do ratusza, aby rozmawiać o tym, jak złagodzić kryzys w branży. Dwa dni później ogłoszono pakiet dla gastronomii.

Jedną z najbardziej dotkniętych przez epidemię branż jest gastronomia. Lokale nie mogą przyjmować gości, a jedynie przygotowywać dania na wynos. W ubiegłym tygodniu chełmscy restauratorzy dostali zaproszenie z ratusza. Urzędnicy chcieli rozmawiać o sytuacji, w której się znaleźli, poznać ich potrzeby.

– Doceniamy to, że zaproponowało nam to spotkanie, wsparcie – mówi jeden z naszych rozmówców. – Rozmawialiśmy między innymi o ewentualnym dowożeniu przez nas obiadów osobom przebywającym w kwarantannie. Przedstawiliśmy nasze problemy, mówiliśmy, jakiego rodzaju wsparcie przydałoby się. Dobrze, że miasto wyszło z inicjatywą takiego spotkania, ale zabrakło konkretów i doprecyzowania pewnych kwestii. Warto byłoby zorganizować takie spotkanie raz jeszcze z większą liczbą restauratorów.

Ratusz informuje, że spotkanie zainicjował prezydent Chełma Jakub Banaszek.

– Uczestniczyło w nim dwanaście osób reprezentujących lokalne firmy oraz przedstawiciele magistratu, w tym Dorota Cieślik, wiceprezydent Chełma – informował w piątek Gabinet Prezydenta Miasta Chełm. – Podczas spotkania przedsiębiorcy przedstawili swoją sytuację, główne bolączki i przeszkody w funkcjonowaniu firm w dobie pandemii COVID-19. Miasto zebrało i uzupełnia te informacje. Podczas konferencji prasowej prezydent Jakub Banaszek przedstawił rozwiązania między innymi dla tego sektora gospodarki.

Spotkanie z chełmskimi restauratorami zorganizowano w środę, a w piątek podczas konferencji prasowej zaprezentowano m.in. tzw. pakiet dla gastronomii (więcej o tym na str. 9). Obejmuje on zwolnienie z opłaty za koncesję na alkohol za 2021 r., bon na 5000 zł na rachunki od spółek miejskich, czyli za ciepło, wodę, ścieki, do wykorzystania w 2021 r., wydłużenie terminu płatności za media w miesiącach, w których był zakaz prowadzenia działalności, a także zwolnienie z opłat za zajęcie pasa drogowego na ogródki w 2021 r. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here