„Położony na środkowo-wschodniej peryferii współczesnej Polski Chełm jest miastem niezwykłym. Jak niewiele innych, poszczycić się może dziedzictwem historycznym różnych kultur i cywilizacji – czytamy w wyjątkowej publikacji o naszym mieście autorstwa profesora Andrzeja Buko z Polskiej Akademii Nauk, Chełmianina Roku 2012, który od lat promuje dziedzictwo archeologiczne Chełma i okolic.
Książka pt. „Chełm przedlokacyjny. Na styku kultur i cywilizacji” ukazała się nakładem Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademiki Nauk w Warszawie. Jest już dostępna w sprzedaży. Jej autor, prof. Andrzeja Buko, ceniony w kraju i poza jego granicami naukowiec, prof. Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk, prowadził badania archeologiczne m.in. zespołu rezydencjonalno-sakralnego na Górze Katedralnej, Sanktuarium pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a także w Stołpiu koło Chełma. Profesor Buko, który w 2012 roku otrzymał tytuł Chełmianina Roku, od lat popularyzuje dziedzictwo archeologiczne Chełma i jego okolic w kraju i za granicą, podkreślając niezwykłość miasta i jego ważną rolę na pograniczu kultur i cywilizacji.
– Najnowsza publikacja prof. Andrzeja Buko traktuje o najstarszych dziejach miasta – okresie przedlokacyjnym – przed 1392 roku – informują pracownicy chełmskiej delegatury WUOZ w Lublinie. – Książka adresowana jest zarówno do specjalistów, jak i do szerszego kręgu odbiorców. Powstała w ramach planu naukowego realizowanego w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Zachętą do sięgnięcia po najnowszą publikację o Chełmie może być fragment „Wprowadzenia” do książki: „Położony na środkowo-wschodniej peryferii współczesnej Polski Chełm jest miastem niezwykłym. Jak niewiele innych, poszczycić się może dziedzictwem historycznym różnych kultur i cywilizacji. Ich świadectwem jest przetrwałe w kopalnej formie patrymonium kulturowe nawiązujące ideowo do spuścizny Słowian Wschodnich i Zachodnich, kultur zachodnioeuropejskich i śródziemnomorskich, w tym do cywilizacji bizantyjskiej. W wyniku oddziaływania wielu czynników powstało na ziemi chełmskiej innowacyjne etnokulturowo miejsce spotkań ludzi i kultur średniowiecznej Europy”.
Publikacja „Chełm przedlokacyjny. Na styku kultur i cywilizacji” liczy 218 stron. Książkę uzupełnia i wzbogaca obszerna bibliografia, kalendarium wybranych wydarzeń z dziejów pogranicza południowo-wschodniej Polski, bogaty materiał ilustracyjny (111 rycin) oraz streszczenie w języku angielskim.
Z publikacją można się było zapoznać bliżej podczas zakończonych właśnie IV Chełmskich Targów Książki. W promocyjnej cenie można ją kupić w Muzeum Ziemi Chełmskiej. (opr. mo, fot. FB MZCh)