Kto je kupi i za ile?

mpec

Trwa procedura sprzedaży 100 procent udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie. Oferty złożyły cztery firmy, ale negocjacje z nimi są prowadzone w głębokiej tajemnicy. Nikt nie wie natomiast, czyja oferta zostanie wybrana i jaka kwota wpłynie na konto miasta. Na propozycje cenowe czeka też Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które sprzedaje 25 proc. swoich udziałów.

W ubiegłym roku Rada Miasta Chełm wyraziła zgodę na sprzedaż 100 procent udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Zmiana właściciela na bardziej zamożnego może pomóc spółce, która w ciągu najbliższych trzech lat musi przeprowadzić wielomilionowe inwestycje, by dostosować się do niezwykle restrykcyjnej polityki unijnej. Chodzi o przejście na nowe źródła energii.

Kapitał zakładowy MPEC wynosi ponad 18 mln zł. Wartość rynkowa spółki, ustalona we wrześniu minionego roku, to około 40,5 mln zł. Niebawem miną cztery miesiące od złożenia ofert kupna 100 procent udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie. Przypomnijmy, że propozycje złożyły dwie firmy prywatne i dwie z udziałami skarbu państwa. Są to: Grupa Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, niemiecka spółka energetyczna E.ON oraz PGE Energia Ciepła – wschodzący lider sektora ciepłowniczego i PGNIG Termika – wiodący w Polsce wytwórca ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji.

Złożone oferty muszą w pełni zabezpieczać interes miasta, spółki, zatrudnionych w niej pracowników oraz mieszkańców – odbiorców ciepła. Najpierw zostały one poddane weryfikacji, a zadaniem zajęła się współpracująca z MPEC kancelaria prawna. Procedura związana z wyłonieniem nowego właściciela spółki wciąż trwa. Jak mówi Artur Jędruszczuk, prezes MPEC, zespół negocjacyjny nie może ujawnić szczegółów negocjacji. – Każdego członka zespołu negocjacyjnego obowiązuje pełna tajemnica. Mogę jedynie powiedzieć, że jest bliżej niż dalej do finalizacji przedsięwzięcia – podkreśla prezes. – Do końca roku negocjacje na pewno zostaną zakończone.

Dla MPEC ostatnie dwa lata nie były udane. Spółka, która przez lata co roku wypracowywała pokaźne zyski, 2018 i 2019 rok zakończyła na minusie. Optymizmem powiało natomiast po pierwszym półroczu br. Jak mówi prezes Jędruszczuk, za sześć miesięcy MPEC wypracowało około 300 tys. zł zysku, pomimo wciąż wysokich cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. – Nasze wyniki finansowe nie powodują utraty wartości spółki, a nie ukrywam, że tego się obawiałem – mówi A. Jędruszczuk.

Trwa też procedura związana ze sprzedażą 25 procent udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Zespół negocjacyjny pod kierownictwem prezesa spółki Marcina Czarneckiego wysłał kilkanaście zaproszeń do składania ofert kupna. MPGK na oferty czeka do 25 sierpnia. (s)