Kto wyremontuje Chatkę?

Remont obejmie m.in. salę widowiskową

UMCS ogłosił w ubiegłym tygodniu drugi przetarg na wykonanie remontu sali widowiskowej Chatki Żaka. Wcześniej złożone oferty były zbyt drogie.


– Ważne są dla nas walory akustyczne sali, dlatego założenia projektowe i wykonawcze idą w kierunku zapewnienia w niej parametrów akustycznych na co najmniej obecnym poziomie. Sala widowiskowa po remoncie ma nawiązywać do pierwotnego wyglądu z 1967 roku, ale jednocześnie wykorzystywać najnowsze i najlepsze rozwiązania w zakresie techniki scenicznej, nagłośnienia oraz oświetlenia, a także zapewnić odpowiednie standardy bezpieczeństwa p.poż – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Do remontu przewidziano salę widowiskowa oraz jej zaplecze, garderoby pokoje biurowe, hall główny a także pomieszczenia na pierwszym piętrze i w piwnicy. Wymienione zostanę m.in. podłogi, tynki i wentylacja. Na zgłoszenia ofertowe uczelnia czeka do 28 czerwca. To już drugi przetarg, bo poprzednie, złożone w marcu br. oferty, były za drogie. W nowym przetargu m.in. uszczegółowiono zapisy dotyczące np. foteli w sali widowiskowej, central wentylacyjnych czy opraw oświetleniowych, zrezygnowano z izolacji akustycznej sal prób. Wydłużono też termin wykonania prac do 16 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Remont planowany jest ze środków budżetu państwa w ramach otrzymanej w tym roku dotacji na rozbudowę kampusu UMCS (70 milionów złotych). Uczelnia planowała wydać na remont „Chatki” około 14,5 mln zł.

W czasie remontu „Chatka” nie przerwie swojej pracy. – Działalność ACK UMCS „Chatka Żaka” w czasie remontu będzie skupiona wokół Inkubatora Medialno-Artystycznego. Do stałej dyspozycji pozostaje znajdująca się w nim sala widowiskowa, foyer oraz sale warsztatowe. ACK nie zrezygnuje z organizacji wystaw – do zagospodarowania pozostanie bowiem foyer Inkubatora oraz przestrzeń Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa, która w okresie przebudowy stanie się Galerią ACK – zapowiada rzecznik UMCS. (EM.K.)

„Chatka Żaka” to realizacja modernistycznego projektu Krystyny Różyskiej z krakowskiego Przedsiębiorstwa Projektowania Miastoprojekt. Zbudowano ją w latach 60-tych XX wieku. Usytuowany w sąsiedztwie akademików budynek pełnić miał funkcje: stołówki studenckiej, teatru z widownią oraz pomieszczeń dla samorządu i organizacji młodzieżowych. Ostatni większy remont „Chatka” przeszła w 2011 r. – wtedy wyremontowana została jej elewacja, a część budynku, zajmowaną przez stołówkę, przekształcono w Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS, który pomieścił m.in. salę widowiskowo-kinową z funkcją kina 3D, studio telewizyjne, studia radiowe i montażownie, charakteryzatornię, pracownie komputerowe czy salę tłumaczeń symultanicznych.