Kumówka ma być rekreacyjną perełką

Urząd Miasta Chełm ma nowy pomysł na to, jak tchnąć życie w Kumową Dolinę. Ogłosił niedawno przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budowy Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Kudkolandia”. W ramach przedsięwzięcia miałaby powstać m.in. place zabaw, tężnia solankowa, trasa spacerowa w koronach drzew i pole do minigolfa. Projekt przewiduje również budowę zadaszenia nad widownią amfiteatru i unowocześnienie stoku narciarskiego.

W ubiegłym tygodniu chełmski Ratusz poinformował, że ogłosił przetarg na opracowanie projektu Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Kumowej Dolinie (już w poprzednich kadencjach były takie plany, ale zakładały zdecydowanie mniejszy rozmach – przyp. aut.). Roboczo nazwano je „Kudkolandią”, jednak – jak informują urzędnicy – nazwa niespecjalnie przypadła mieszkańcom do gustu, więc ta właściwa i oficjalna zostanie wybrana za jakiś czas, najprawdopodobniej w drodze konkursu.

Zgodnie z planami magistratu w sąsiedztwie amfiteatru miałyby powstać: ścieżka przyrodniczo-edukacyjna (np. w formie gry terenowej), służąca do nauki rozpoznawania gatunków drzew, ptaków czy tropów zwierząt, tężnia solankowa wzorowana na tych w Konstancinie lub Gołdapi, pole do minigolfa utrzymane w naturalnej tematyce, ale z elementami regionalizmu (jedną z przeszkód mógłby być np. chełmski niedźwiedź).

Miałyby powstać też dwa place zabaw: pierwszy naturalny, wykorzystujący konstrukcje wykonane z drewna i sznura, i drugi – wodny. Zaplanowano także trasę spacerową wśród koron drzew, budowę wykorzystującego naturalne ukształtowanie terenu pumptracka dla rowerów oraz Budowę Centrum Edukacji Ekologicznej z salą konferencyjno-wystawienniczą będącą w stanie pomieścić przynajmniej 50 osób i parkingiem podziemnym na minimum 100 miejsc postojowych.

W ramach tego samego zadania zaplanowano także budowę zadaszenia widowni amfiteatru oraz modernizację stoku narciarskiego. Pomyślano o wykorzystaniu istniejącego nachylenia terenu jako sztucznie naśnieżanego stoku narciarskiego, pokrytego specjalnym szczotkami, które w dodatnich temperaturach są zraszane wodą, gwarantując poślizg.

Na oferty od firm zainteresowanych opracowaniem projektu miasto czeka do 4 stycznia br.

– Celem tego projektu jest stworzenie kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego, którego centralną częścią byłby amfiteatr. Opracowanie dokumentacji to pierwszy krok w realizacji tej inwestycji. Kolejnym będzie zdobycie na ten cel środków zewnętrznych. Chcielibyśmy je pozyskać z nowej perspektywy unijnej. Jeśli to się uda, wówczas będziemy ogłaszać przetarg na właściwe prace budowalne, ale żeby móc starać się o unijne wsparcie, najpierw musimy mieć aktualny projekt – mówi Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.

Urząd Miasta na razie nie chce przesądzać, ile może kosztować realizacja tego przedsięwzięcia. Przybliżone koszty będzie mógł podać, gdy otrzyma gotową dokumentację. Jak dodają urzędnicy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i uda się pozyskać zewnętrzne finansowanie, prace budowlane związane z budową nowego kompleksu mogłyby ruszyć w 2024 roku. (w)