Kurniki za 16 milionów

Zakończyła się budowa czterech kurników w Uchańce, wartych 16 mln zł. Inwestor – Spółka „StoFarm” – zorganizowała otwarcie Fermy Drobiu, a jej uruchomienie i przyjazd pierwszych kurcząt do hodowli zaplanowano w najbliższych dniach.

W październiku ub.r. chełmskie starostwo wydało spółce „StoFarm” z Karczewa pozwolenie na budowę czterech kurników w Uchańce. Ich koszt to ponad 16 mln zł. To był pierwszy etap inwestycji, która docelowo obejmuje dwadzieścia kurników i wyceniona jest na 60 mln zł. Na początku roku rozpoczęto prace ziemne, zakładając, że budowa czterech kurników zakończy się do końca sierpnia br. Gdy wybuchła epidemia, obawiano się, czy nic nie stanie na przeszkodzie, aby tego terminu dochować.

Ale inwestycja przebiegała zgodnie z harmonogramem i opóźnień nie było. W ubiegłym tygodniu inwestor zaprosił mieszkańców gminy Dubienka na „Dzień otwarty” i zwiedzanie Fermy Drobiu w Uchańce oraz zorganizował symboliczne otwarcie kurników z udziałem samorządowców. Aneta Zawada, kierownik ds. koordynacji projektów inwestycyjnych spółki „StoFarm, informuje, że uruchomienie Fermy Drobiu w Uchańce planowane jest na 31 sierpnia, bo wtedy do kurników przywiezione będą pisklęta.

– Kurniki są zautomatyzowane, a do obsługi zatrudniono na stałe pięć osób, w tym koordynatora-zootechnika, a także czterech pracowników technicznych – mówi kierownik Zawada. – To będą osoby zatrudnione na stałe, ale sezonowo będziemy potrzebować jeszcze około dziesięciu osób, w tym do sprzątania, załadunku kurcząt. Będziemy prowadzić nabór.

Kierownik Zawada mówi, że plany budowy kolejnych kurników są aktualne. Ferma znajduje się około 500 metrów od zabudowań. Hodowane tu będą dwa rodzaje kurcząt: standardowy oraz sielski. Cykl pierwszych trwa około sześciu tygodni, cykl drugich – około siedmiu tygodni. Kierownik Zawada mówi, że kurniki przypominają sterylnie prowadzone laboratoria z ograniczonym dostępem osób z zewnątrz. (mo, fot. StoFarm)