Lazaret dla pacjentów covidowych

Walkę z pandemią Covid-19 medycy często przyrównują do wojny. Można się spierać czy słusznie. Ale warunki, w jakich muszą przebywać pacjenci oddziału zakaźnego chełmskiego szpitala, nie odbiegają od tych, jakie panowały w dawnych wojskowych lazaretach. Odpadające tynki, odrapane meble, stare ubikacje. Budynek od 50 lat nie był remontowany!

Od jednego z pacjentów chełmskiego szpitala, który z Covidem trafił na oddział zakaźny, dostaliśmy kilka zdjęć. Był w szoku, w jakich warunkach ma spędzić kilkanaście najbliższych dni.

Na zdjęciach doskonale widać upływ czasu, jakiemu uległo mizerne wyposażenie sali. Na odrapanych z farby metalowych stołkach pojawia się rdza, sypią się tynki na glifach, których nie obrobiono po wymianie okien i drzwi. Toaleta pamięta poprzednią epokę. A za oknem uderza widok zdezelowanego tarasu. Zagrzybiona, betonowa podłoga i pordzewiałe balustrady kontrastują z nowym łóżkowcem w tle. I po raz pierwszy okazuje się, że to nie pieniądze są problemem. Bo szpital dostał aż 12 mln zł dotacji na termomodernizację starych pawilonów i budynku przyszpitalnej przychodni.

Oprócz ocieplenia ścian zewnętrznych i stropodachu wymienione zostaną wszystkie okna i drzwi oraz instalacja centralnego ogrzewania w budynkach. Zmodernizowana zostanie cała instalacja elektryczna oraz systemy wentylacji i klimatyzacji. Na dachach budynku zainstalowane zostaną panele solarne do ogrzewania wody. Budynek będzie wyglądał jak nowy i pacjenci będą mieli bardzo dobre warunki, ale…

– Pandemia blokuje nam wejście do budynku – mówi Mariusz Kowalczuk, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w szpitalu w Chełmie. – Mogliśmy przeprowadzić remont dachu i wymienić okna, ale nie możemy na razie robić nic wewnątrz. Pacjentów covidowych jest na tyle dużo, że nie mamy ich gdzie przenieść na czas tych prac.

Ku końcowi ma się remont pawilonu A, w którym mieści się zakład opiekuńczo-leczniczy. W przyszłym tygodniu firma budowlana zabiera się za remont pawilonu C, w którym jest oddział psychiatryczny. Środkowy pawilon, w którym jest właśnie oddział zakaźny i przekształcone na oddziały covidowe pulmonologia i dermatologia będą czekały na przejście trzeciej fali pandemii. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here