Liczą na dużo więcej

Ubiegłoroczny pierwszy nabór wniosków do Polskiego Ładu zakończył się dla gminy Wyryki pełnym sukcesem – wszystkie trzy wnioski uzyskały dofinansowanie. Ale wójt liczy na jeszcze więcej i zapowiada starania o kolejne duże inwestycje.

Oświetlenie uliczne, termomodernizacja budynku ośrodka zdrowia oraz budowa dróg gminnych w miejscowości Wyryki-Kolonia – do tych inwestycji gmina Wyryki otrzymała rządowe dofinansowanie z programu Polski Ład. Na dniach zostaną ogłoszone przetargi na wyłonienie wykonawców tych działań, a tymczasem wójt Mirosław Torbicz zapowiada, że gmina będzie się starała o środki z drugiego rozdania flagowego programu rządu. – W drugim naborze, który kończy się 15 lutego, samorządy także mogą składać po trzy wnioski – mówi Torbicz.

– Wysokość dofinansowania zależy od obszaru inwestycji i wynosi od 80 do 95% ich wartości, jest to więc bardzo atrakcyjny program, szczególnie dla tak małych gmin jak nasza. W drugim rozdaniu będziemy się ubiegać o dofinansowanie dla budowy i przebudowy dróg gminnych w kilku miejscowościach, przy których są zabudowania mieszkalne. Ponadto, m.in. na wniosek radnych, w planie jest wykonanie dróg wewnętrznych i parkingów przy szkołach oraz wykonanie nowych ogrodzeń. Trzeci zaś wniosek obejmie wykonanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach biblioteki oraz najczęściej użytkowanych świetlic wiejskich wraz ze zmianą sposobu ich ogrzewania lub wykonaniem instalacji do ogrzewania budynków.

Jestem też przekonany, że starostwo ponowi wniosek na remont byłej drogi wojewódzkiej 818, która od ubiegłego roku jest w zarządzie powiatu, a jej ponad 20-kilometrowy odcinek przebiega przez naszą gminę – tłumaczy wójt dodając, że ma również gotowe plany na trzecią edycję naboru wniosków o bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych na terenie gmin tzw. popegeerowskich.

– Tu złożymy dwa wnioski. Jeden z nich będzie dotyczył dróg gminnych w Suchawie, a kolejny poprawy efektywności energetycznej budynku starej szkoły w Zahajkach. W najbliższych dniach zostanie też podjęta decyzja co do zakresu zadania w Kaplonosach-Kolonii. Są to trzy miejscowości, w których funkcjonowały dawne PGR-y.(bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here