Lód nigdy nie jest bezpieczny

Policja i Straż Pożarna apelują, by nie wchodzić na lód, ale jak to zwykle bywa, takie przestrogi wielu ma w poważaniu. A o tym, że wejście na zamarznięty zbiornik może być śmiertelnie niebezpieczne, przekonał się wędkujący na Jeziorze Wytyckim, pod którym załamał się na pozór mocny lód.

Co roku w okresie zimowym policjanci otrzymują zgłoszenia o osobach, które pomimo apeli wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. W piątek, po godzinie 16, włodawscy mundurowi kontrolowali teren Jeziora Białego w Okunince. W pewnym momencie zobaczyli mężczyznę, który w odległości kilku metrów od brzegu chodził po zamarzniętej tafli jeziora. – Sytuacja była niebezpieczna, gdyż temperatura powietrza spadła jedynie kilka kresek poniżej zera, a głębokość jeziora w tym miejscu wynosiła około 7 metrów – wyjaśnia Kinga Zamojska-Prystupa z KPP we Włodawie.

– Mimo że lód w wielu miejscach wydaje się być gruby, to już kilka metrów dalej może być cienki. Ulega on ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Pamiętajmy, że pomimo panujących ujemnych temperatur lód na zbiornikach wodnych jest niebezpieczny.

Jedyny bezpieczny lód jest na lodowisku. Kiedy zauważymy osobę tonącą, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Jeśli w zasięgu ręki mamy jakąś gałąź lub długi szalik lub też inny przedmiot, przy pomocy którego możemy pomóc osobie tonącej, możemy spróbować podczołgać się na bezpieczną dla nas odległość i postarać się podać poszkodowanemu drugi koniec.

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarznięte jeziora, rzeki oraz stawy jest zawsze ryzykowne i apelujemy, by pod żadnym pozorem tego nie robić. Taka nieprzemyślana zabawa na lodzie może zakończyć się tragicznie – dodaje Zamojska-Prystupa. Dobitnie przekonał się o tym wędkarz, który wybrał się na podlodowe łowy na Jezioro Wytyckie (gm. Urszulin). Pod mężczyzną załamał się lód. Na szczęście woda w tym miejscu nie była głęboka, więc udało mu się wydostać o własnych siłach z pułapki. Skończyło się na strachu, mokrych ubraniach i wyziębieniu. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here