Lotnisko z betonowym pasem

Z wielką pompą oddano do użytku nowoczesny, betonowy pas startowy w Depułtyczach Królewskich. Infrastruktura lotniska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, obchodzącej 20-lecie istnienia, robi wrażenie. Przedstawiciele uczelni podczas czwartkowej uroczystości prezentowali ją licznym gościom i politykom z pierwszych stron gazet.

Gdy kilkanaście lat temu władze chełmskiej PWSZ mówiły o planach budowy lotniska pod Chełmem, wiele osób podchodziło do tego z niedowierzaniem. Inicjatorem lotniczego sukcesu uczelni był jej założyciel, były rektor, a obecnie prorektor – Józef Zając, prof. PWSZ w Chełmie. M.in. pod jego adresem podczas czwartkowej ceremonii przecinania wstęgi padło mnóstwo ciepłych słów z ust zaproszonych gości.

W tym licznym gronie – obok lokalnych samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych oraz szkół – byli m.in.: Beata Mazurek – poseł do Parlamentu Europejskiego, Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki oraz jego zastępca – Dariusz Piontkowski, Jarosław Gowin – poseł na Sejm RP (były już wicepremier, a także minister rozwoju, pracy i technologii, a wcześniej minister nauki i szkolnictwa wyższego), Monika Pawłowska – poseł, Bolesław Gzik – wicewojewoda lubelski, Zdzisław Szwed – członek zarządu województwa lubelskiego, Wiesław Kociuba – wójt gminy Chełm oraz Jakub Banaszek – prezydent Chełma. J. Zając, a także dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie, rektor tej uczelni, przypomnieli historię powstania lotniska i dziękowali tym, którzy mieli w tym swój udział. Chodziło także o przekazywane na ten cel ministerialne dotacje. Budowa pasa startowego ze sztucznej nawierzchni wraz z niezbędną infrastrukturą pochłonęła ok. 30 mln zł, z czego 20 mln zł to dofinansowania.

– Cokolwiek rozpoczynaliśmy w tym kierunku robić, cokolwiek czyniliśmy – wszystko się udawało. To szczęście towarzyszy nam do dnia dzisiejszego – mówił o początkach lotniska J. Zając.

Rzeczywiście, chwilę później minister Czarnek oznajmił z mównicy, że z okazji oddania do użytku pasa startowego i jubileuszu 20-lecia uczelni jest dla niej „jeszcze jeden skromny prezent”. Następnie wyjął symboliczny czek opiewający na 1,7 mln zł i razem z europoseł Mazurek przekazał go rektorowi Tofilowi.

– To wzmocnienie naszej śmiałości, jeśli chodzi o kolejne inwestycje, które chcielibyśmy realizować – cieszył się prof. Tofil. – Jesteśmy w kompleksie, w którym z jednej strony mamy lotnisko, pas i tylko jeden hangar, który jest już za ciasny, aby pomieścić wszystkie samoloty. Wniosek na drugi hangar jest w ministerstwie. Z drugiej strony mamy laboratoria, które są wizytówką Lubelszczyzny i nie tylko, a pośrodku jest taka pustka na budynek dydaktyczny, zwany łącznikiem. Tutaj również mamy wniosek złożony w ministerstwie. Wszystkie nasze inwestycje wykonujemy z myślą o naszej młodzieży – studentach, którzy mogą tu zdobywać upragniony zawód – gwarancję satysfakcjonującego życia i kariery zawodowej.

Potem było przecinanie wstęgi i poświęcenie pasa startowego przez ks. Jacka Lewickiego, proboszcza parafii pw. Rozesłania Św. Apostołów, który wcześniej pełnił funkcję duszpasterza i wykładowcy PWSZ w Chełmie, a także ks. Mariana Pasiekę, proboszcza parafii w Depułtyczach. Kolejnym punktem uroczystości były pokazy lotnicze w wykonaniu pilotów, którzy zdobywali szlify w chełmskiej PWSZ, a także sił powietrznych Wojska Polskiego. W uczelnianym Centrum Lotniczym obecnie szkoli się około 300 studentów, przyszłych mechaników i dyspozytorów lotniczych, a także pilotów samolotowych i śmigłowcowych.

Droga startowa

Dotąd studenci pilotażu chełmskiej PWSZ korzystali z trawiastego pasa startowego. Budowę drogi ze sztucznej nawierzchni na lotnisku w Depułtyczach Królewskich rozpoczęto we wrześniu 2019 r. Oddany do użytku betonowy pas startowy ma długość 1020 m i 30 m szerokości. Wyposażony jest w oświetlenie nawigacyjne krawędzi, progu i końca drogi startowej oraz system PAPI, tj. system precyzyjnego podejścia do lądowania w obu kierunkach. W ramach inwestycji wybudowano także darniowy pas drogi startowej o wymiarach 800 x 50 m oraz heliport wraz z oświetleniem nawigacyjnym, a także drogi kołowania łączące drogę startową z płytą przed hangarem, stacją paliw oraz heliportem. Wszystkie te elementy tworzą system, niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wykonywania operacji lotniczych, w tym także nocą. Betonowa nawierzchnia pasa startowego umożliwi operowanie z lotniska Depułtycze Królewskie wszystkim typom statków powietrznych wykorzystywanych w procesie wyszkolenia lotniczego. W szczególności dotyczy to samolotów wielosilnikowych z wysuwanym podwoziem. Dzięki tej inwestycji Uczelnia poszerzy zakres prowadzonych szkoleń.

– Budowa betonowego pasa startowego wraz z pełnym wyposażeniem lotniska stwarza zupełnie nowe warunki dla szkolenia pilotów – mówi rektor Tofil. – Przede wszystkim umożliwi on wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, począwszy od lotów nocnych jak i tych prowadzonych w okresach niekorzystnych warunków pogodowych do precyzyjnych zadań szkoleniowych wykonywanych przez studentów pilotażu. Mam nadzieję, że uczelnia dzięki tej inwestycji będzie mogła przyjąć więcej studentów na specjalności lotnicze niż dotychczas. Nowa inwestycja podniosła atrakcyjność naszej uczelni jako wiodącego ośrodka szkoleniowego pilotów w Polsce. Dodatkowo będzie służyć również firmom związanym z lotnictwem, a także małym i średnim przedsiębiorstwom z miasta i regionu co wpłynie na rozwój gospodarczy tego obszaru.

Akademicki Port Lotniczy w Depułtyczach Królewskich to kompleks obiektów zlokalizowany ok. 6 km od centrum Chełma. PWSZ w Chełmie od momentu zarejestrowania lądowiska w 2008 r. nieprzerwanie realizowała tam szkolenia lotnicze dla studentów kierunku „Mechanika i budowa maszyn”. Kształci pilotów samolotowych, śmigłowcowych, a także mechaników i dyspozytorów lotniczych. Podczas trwania budowy pasa ze sztucznej nawierzchni studenci PWSZ odbywali szkolenia na lotnisku w Radawcu, ale od nowego roku akademickiego 2021/2022 będą mogli ponownie szkolić się w Centrum Lotniczym w Depułtyczach Królewskich z nową infrastrukturą. Do ich dyspozycji jest 12 samolotów, śmigłowiec i symulator lotu. Flota ta wciąż jest rozbudowywana. Studenci PWSZ w Chełmie zdobywają tytuły mistrzowskie oraz wysokie lokaty w zawodach lotniczych, znajdują się w gronie mistrzów Europy, Polski oraz członków kadry narodowej.

W styczniu ub.r. Organizacja Szkolenia Personelu Technicznego PWSZ w Chełmie jako pierwsza w Polsce otrzymała uprawnienia do prowadzenia szkoleń oraz egzaminów państwowych w zakresie europejskich licencji L mechanik lotniczy (szybowce, motoszybowce, balony, sterowce). W marcu br. Ośrodek Kształcenia Lotniczego chełmskiej uczelni podjął współpracę z Urzędem Lotnictwa Cywilnego w zakresie przeprowadzenia egzaminów państwowych, teoretycznych w zakresie licencji lotniczych, tym samym ULC otworzył pierwszy w historii pozamiejscowy ośrodek egzaminacyjny. Oprócz prowadzonej działalności szkoleniowej z lotniska korzystają też służby porządku publicznego oraz pasjonaci lotnictwa. (mo)