Magiczne Sobótki

(25 czerwca) „Sobótki Poleskie” po raz kolejny, tym razem już całkiem wolne od groźby pandemii, zgromadziły tłumy nad zbiornikiem Okopiec we Włodawie. Było jak zwykle folkowo, radośnie i magicznie. Wszak to była noc Kupały.


Sobótki to wydarzenie organizowane przez Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie. To unikalna impreza prezentująca obrzędowość nocy świętojańskiej na Polesiu Zachodnim. Sobótki są świętem tradycji i natury wschodniego pogranicza. I sobotnia impreza nad zbiornikiem Okopiec we Włodawie to wszystko potwierdziła.

Pogoda wyjątkowo dostosowała się do nastroju imprezy i było gorąco, a nocą rozgwieżdżone niebo wskazywało kierunek powrotów. Dlatego m.in. tak wielu gości zgromadziło to wydarzenie w sobotni wieczór.

Imprezę rozpoczęły Sobótkowe widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołu z Hańska. Następnie miały miejsce koncerty gwiazd. Jako pierwsza wystąpiła Maryna C. Następnie można było doskonale się bawić przy pieśniach Córy Mary oraz potańczyć wraz z Wowakin Trio. Zwieńczeniem Sobótek był Spektakl Teatru Ognia.

Nieco wcześniej chętni mogli uczestniczyć w zielarskiej wędrówce, warsztatach dla dzieci, rękodzieła czy wicia wianków, poszukać kwiatu paproci czy poznać swoją przyszłość dzięki wróżbom sobótkowym. Dużym wzięciem cieszyły się także przepływki łódką po zbiorniku w towarzystwie bajania pana Bogusia. (p)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here