Mała Orkiestra Dancingowa

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti została beneficjentem projektu „Partnerstwo dla książki” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Instytutu Książki. Dzięki programowi „Książka i Muzyka”, który zyskał finansowanie w wysokości niemal 40 tys. zł, zorganizuje spotkania z artystami, którzy łączą literaturę i muzykę.

Na dobry początek koncert Mała Orkiestra Dancingowa Noama Zylberberga. Dwugodzinny koncert przedwojennych szlagierów w wykonaniu Orkiestry odbędzie się w Parku Czytelnika przed ChBP. Połączony będzie z lekcją tanga i retro potańcówką na świeżym powietrzu. Słowo wstępne i opowieści o starej Warszawie, literaturze i muzyce snuć będzie pisarz, historyk, dziennikarz i varsavianista Grzegorz Kalinowski, który wcześniej spotka się z czytelnikami ChBP na spotkaniu autorskim poświęconym jego najnowszej, bestsellerowej książce „Granatowy’44”.

Impreza odbędzie się w piątek, 4 września. O godz. 18.00 w sali widowiskowej ChBP na spotkanie autorskie zaprosi Grzegorz Kalinowski, a potem w Parku Czytelnika ChBP, przy Partyzantów 40 rozpocznie się zabawa. Na placu przy Bibliotece stanie scena, a park, za sprawą specjalnej scenografii, zmieni się w przedwojenny kabaret, w którym rządzić będą literatura i muzyka. Specjalną atrakcją będzie pokaz tanga oraz projekcja fotografii starego Chełma na fasadzie budynku biblioteki. W planie także potańcówka na świeżym powietrzu, w rytm szlagierów Małej Orkiestry Dancingowej.

Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama Zylberberga gra wczesny polski pop, bez nostalgii rekonstruując dźwięki ukryte pod szumem starej płyty. Dwunastoosobowy skład wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem czasów, z której pochodzi. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi. W 2018 roku, orkiestra wydała swój debiutancki album.

Warszawa okresu międzywojnia była miastem kosmopolitycznym, otwartym na eksperymentowanie i chłonącym zewnętrzne wpływy. W jednym momencie warszawskiej publiczności prezentowano kabaret rodem z Berlina i Paryża, austriackie operetki, nową muzykę amerykańską, tańce latynoskie, czy bliższą odbiorcy muzykę polską i rosyjską. Ten wielokulturowy ferment przyczynił się do narodzin nowego, niepowtarzalnego stylu polskiej muzyki popularnej. W ciągu zaledwie dekady powstało tysiące świetnych utworów, z których większość została dawno zapomniana. Taka jest też muzyka Małej Orkiestry Dancingowej Noama Zylberberga.

Wstęp na obie imprezy jest wolny.

Serdecznie zapraszamy, przypominając jednocześnie o konieczności zachowania reżimu sanitarnego związanego z epidemią COVID-19 i obowiązkowym, dystansie społecznym i posiadaniu maseczek ochronnych.

Organizatorzy: Chełmska Biblioteka Publiczna, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki.

MOD gra w 12-osobowym składzie: Noam Zylberberg – śpiew/pianino/kierownictwo artystyczne, Michał Górczyński – klarnet/saksofon, Michał Robak – klarnet, Maurycy Idzikowski – trąbka, Filip Mazur – trąbka, Dagna Sadkowska – skrzypce, Zofia Endzelm – skrzypce, Olga Owczynnikow – skrzypce, Mikołaj Majkusiak – akordeon, Andrzej Izdebski – gitara/banjo, Łukasz Owczynnikow – kontrabas, Krzysztof Szmańda – perkusja/wibrafon. (tm, fot. Marta Zając-Krysiak)