Maskuj się kto może!

Rząd przedłużył dotychczasowe ograniczenia i zasady bezpieczeństwa mające zahamować rozprzestrzenienie się koronawirusa. Przedstawiamy najważniejsze z nich, bo są kluczowe w codzienności każdego z nas. Nowością jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Wizerunek człowieka w masce to symbol tej epidemii.

Wszyscy w maskach lub chustach

Nowe, a bardzo istotne jest to, że od 16 kwietnia br. obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa. Oznacza to, że każdy w miejscu publicznym tj, na ulicach, w urzędach, sklepach, w zakładach pracy, punktach obsługi, będzie musiał nosić maseczkę, szalik czy chustkę. Z dostępem do maseczek jest różnie. Niektórym udało się zrobić zapas zanim epidemia się rozszalała, ale wiele osób, zwłaszcza starszych, masek nie zdobyło. Ostatnio jednak w niektórych aptekach czy sklepach zielarskich, pojawiły się w ofercie maseczki, także wielokrotnego użytku (trzeba pamiętać o ich praniu).

Są teraz produktem „pierwszej potrzeby”, ale ich ceny odbiją się na naszych budżetach domowych. Maski można też wykonać samemu, także z materiałów, które mamy w domu. W kwestii środków ochrony chełmski ratusz przypomina, że karygodne jest wyrzucanie zużytych rękawiczek jednorazowych (należy w nich robić zakupy) na ulicę. Stanowią one zagrożenie dla innych. Zużyte rękawiczki trzeba wyrzucać do miejskich koszy na śmieci, a w domu do czarnych worków na odpady zmieszane.

Zakazy i ograniczenia

Do 19 kwietnia obowiązują: ograniczenia w przemieszczaniu się; zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego; ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób; ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych; zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe; zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu; zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich; zamknięcie restauracji; ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie; ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Wciąż zamknięte szkoły i nie tylko

Do 26 kwietnia obowiązuje zamknięcie szkół, przedszkoli, żłobków, uczelni, a także zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego oraz międzynarodowego ruchu kolejowego.

Kwarantanna i granice

Do 3 maja obowiązuje zamknięcie granic na dotychczasowych zasadach, a także obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Co z egzaminami?

Rząd zapowiedział, że egzaminy maturalne i ósmoklasistów odbędą się najwcześniej w czerwcu. Konkretne terminy mają być podane co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Zakaz imprez masowych i zgromadzeń

Do odwołania obowiązuje zakaz organizacji imprez masowych i zgromadzeń. W związku z tym wszelkie zaplanowane koncerty, wystawy i uroczystości w Chełmie na razie odsunięte są w czasie. Chełmskie instytucje kultury starają się wprowadzać zdalne usługi np. pracownicy Chełmskiej Biblioteki Publicznej oferują czytelnikom wyszukiwanie, skanowanie i wysyłanie potrzebnych informacji (we wtorek, 14 kwietnia o godz. 16.00 zaplanowano spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży, kontakt przez aplikację Messenger, e-mail – agata.szewczuk@chbp.chelm.pl).

Z kolei pracownicy Chełmskiego Domu Kultury przełożyli koncerty i spektakle na inne terminy, a jednocześnie proponują chełmianom np. oglądanie różnych galerii „online” albo cykl „zrób to sam”, w którym zdalnie dostarczają artystycznych inspiracji. Zdarzały się już także koncerty chełmskich artystów „online”. (opr. t)