Medycy z podwójną pensją, nauczyciele z 500plus, budżetówka bez trzynastki

Część medyków dostaje specjalny, stuprocentowy dodatek za walkę z pandemią. Nauczyciele dostaną jednorazowo 500 zł na sprzęt do zdalnego nauczania. Na nagrody przed świętami i trzynastki zaraz po nowym roku nie mają co liczyć pracownicy budżetówki.

O dodatkach dla pracowników służby zdrowia było głośno kilkanaście dni temu. Specjalny dodatek o równowartości pensji mieli dostawać co miesiąc wszyscy lekarze i pielęgniarki zaangażowani w walkę z pandemią. Przynajmniej tak wynikało z zapowiedzi rządu i przegłosowanej przez sejm kolejnej nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Ale gdy sprawa ujrzała światło dzienne, okazało się, że nie dość, iż budżet nie wytrzyma takiego obciążenia, to dodatkowe pieniądze przysługiwałyby w zasadzie całemu personelowi medycznemu, nawet lekarzom rodzinnym, którzy świadczą jedynie teleporady.

Zanim nowela została opublikowana w dzienniku ustaw, wprowadzono więc szybko kolejną zmianę. Tym razem uchwalono, że specjalne dodatki przysługiwać będą jedynie personelowi skierowanemu do pracy przy Covid-19 przez wojewodów. W województwie lubelskim dotyczy to zaledwie kilkunastu osób, w tym kilku, które trafiły do pracy do szpitala w Chełmie. Ale dodatki dostanie znacznie więcej medyków. Dodatkowe pieniądze obiecał im minister zdrowia.

Jeśli pracują w szpitalu typu II lub III, tj. zakaźnego lub wielospecjalistycznego (szpital w Chełmie należy do II poziomu) i mają bezpośredni kontakt z zakażonymi, to dla nich NFZ ma znaleźć pieniądze na dodatkowe wypłaty. Do tej pory w całym województwie lubelskim NFZ przekazał na dodatkowe płace personelu medycznego już 10 mln zł.

500plus za nauczanie

Dodatkowe pieniądze, ale jako jednorazowy i znacznie mniejszy niż u medyków dodatek, dostaną także nauczyciele. Do nich, za pośrednictwem samorządów, trafi po 500 zł na zakupy niezbędne do zdalnej pracy. Ten wydatek też budzi mieszane odczucia. Bo o ile część nauczycieli faktycznie pracuje w domu i musi zaopatrzyć się chociażby w kamerkę internetową i wykorzystuje prywatne media i urządzenia, to w wielu placówkach pedagodzy nauczają z budynków szkoły na sprzęcie, który zapewnił im pracodawca. Najmniej, po 12 tysięcy złotych trafi w ramach dodatków do gminy Białopole i Żmudź a najwięcej do gminy Chełm – 65,5 tys zł.

Oszczędności kosztem budżetówki

Na wydatkach związanych z pandemią ucierpi za to budżetówka. Premier zapowiedział przed tygodniem, że do końca roku wstrzymane zostają wypłaty wszelkich nagród i dodatków w resortach i podległych im instytucjach. Wypłata trzynastej pensji, przypadająca w pierwszym kwartale roku będzie prawdopodobnie zawieszona. Pracownicy ZUS, KRUS, urzędu skarbowego i celnego, służb mundurowych, delegatur wojewódzkich instytucji i administracji rządowej, które funkcjonują w Chełmie, nie dostaną w grudniu żadnych premii i nagród. Nie dotyczy to samorządów. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here