Medyczny sprzęt z najwyższej półki

W ubiegłym tygodniu nowym sprzętem, który trafił na szpitalne oddziały i do przychodni specjalistycznej, pochwalili się dziennikarzom starosta Łukasz Reszka, członek zarządu powiatu Radosław Brzózka i dyrektor SPZOZ, Jacek Kamiński

W ostatnich tygodniach świdnicki szpital i przychodnia specjalistyczna SPZOZ wzbogaciły się o nowoczesne wyposażenie i aparaturę medyczną wartą blisko 3,8 mln złotych.

To dopiero pierwszy etap realizacji dwóch projektów dotyczących modernizacji i poprawy jakości usług medycznych świadczonych przez świdnicki SPZOZ. Łącznie ich realizacja będzie kosztować niemal 7,8 mln złotych, z czego 4,5 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie.

– Udało się nam sprawnie przeprowadzić procedury przetargowe i większość zamówionego sprzętu jest już na miejscu i już służy pacjentom – mówi Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ w Świdniku. – Poprawia on nie tylko komfort hospitalizowanych czy badanych pacjentów, ale przede wszystkim umożliwia prowadzenie diagnostyki i świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie oraz sprawniejszą realizację wielu badań i procedur. Wymiana i montaż nowego wyposażenia i urządzeń odbywa się w sposób niezakłócający pracy szpitala i przychodni – dodaje dyrektor.

Sprzętowa rewolucja objęła praktycznie wszystkie oddziały szpitalne. To m.in. wymiana 180 szpitalnych łóżek z szafkami i zakup takich urządzeń, jak: aparat do echokardiografii z dodatkową głowicą neonatologiczną, defiblyrator z funkcją kardiowersji, respiratory, kardiomonitory, aparat EKG, sprzęt do insulinoterapii i żywienia pozajelitowego, pulsoksymetr, pełnoprofilowy aparat USG, densytometr do oceny gęstości kości, dwa nowoczesne stoły operacyjne z osprzętem, zestaw do laparoskopii, aparat USG z głowicami dla kobiet i noworodków, skaner żył, pompy infuzyjne na mobilnych, wielofunkcyjnych stojakach, czy videolaryngoskop, który za pomocą małej kamerki pokazuje, co dzieje się w drogach oddechowych pacjenta. Niedługo w szpitalu pojawią się też łóżka specjalistyczne z wagami i szafkami, monitory zwiotczenia mięśniowego i łóżko dla otyłych pacjentów (do 250 kg).

Równie imponująco przedstawia się lista urządzeń, o które wzbogaciły się wszystkie poradnie w przychodni specjalistycznej przy ul. Leśmiana, gdzie już wykorzystywany jest m.in. nowoczesny aparat EKG i echokardiograf z funkcją Dopplera czy aparat USG, którego dotąd w przychodni nie było i pacjentów na przeprowadzenie tego badania trzeba było odsyłać do szpitala.

– Cieszę się, że pacjenci i lekarze mają już do dyspozycji najnowocześniejsze urządzenia, gdyż zdecydowanie zwiększy to komfort pracy i jakość badania chorych i ich pobytu na szpitalnych oddziałach – mówi Łukasz Reszka, starosta powiatu świdnickiego, który jest organem prowadzącym SPZOZ. – Warto również pamiętać, że przed nami kolejne wyzwania, jakim będą generalny remont budynku przychodni przy ul. Leśmiana oraz wyposażenie szpitala w pracownię z tomografem komputerowym.

Te wyzwania zostaną zrealizowane już w przyszłym roku. Najpierw planowany jest remont pomieszczeń poradni w przychodni i montaż w budynku wyczekiwanej od lat windy, a w drugiej połowie roku zakup tomografu i uruchomienie pracowni tomografii komputerowej. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here