Miasto pożyczy prawie 30 milionów złotych

Jeśli chełmscy radni wyrażą zgodę, to jeszcze w tym roku miasto wyemituje blisko 30 mln zł obligacji komunalnych. 10 mln zł przeznaczy na spłatę zobowiązań zaciągniętych w minionych latach, a 19,8 mln zł na pokrycie deficytu. Jednocześnie wykreśli z budżetu ponad 40 mln zł, które mała przynieść planowana sprzedaż MPEC.

Po raz pierwszy w obecnej kadencji samorządu prezydent Chełma Jakub Banaszek zdecydował się na emisję obligacji komunalnych. Przypomnijmy, gdy w listopadzie 2018 roku obejmował urząd, zadłużenie miasta wynosiło 162,5 mln zł. W kolejnym roku miasto spłaciło 5 mln zł, nie zaciągając żadnych zobowiązań.

W minionym roku prezydent również nie zdecydował się na obligacje, licząc na sprzedaż stu procent udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i 25 proc. Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Do transakcji co prawda nie doszło, ale miasto nie potrzebowało pożyczonych pieniędzy. W br. samorząd spłacił kolejne obligacje, zmniejszając dług do ponad 150 mln zł.

W uchwalonym przez radę miasta w styczniu br. budżecie na 2021 rok znów zaplanowano 40,5 mln zł ze sprzedaży MPEC. Spółka właściciela jednak nie zmieniła i nie zanosi się na to, by tak się stało. Dlatego prezydent zdecydował o wykreśleniu tej kwoty z dochodów miasta i postanowił, że planowany deficyt budżetowy zostanie pokryty z emisji obligacji komunalnych. Wszystko jednak w rękach chełmskich radnych. Bez stosownej uchwały miasto nie wyemituje papierów wartościowych. Pozytywna dla prezydenta decyzja wydaje się jednak tylko formalnością.

Miasto chce do końca bieżącego roku wyemitować obligacje o wartości 29 800 000 zł. Kwotę 10 000 000 zł zamierza przeznaczyć na spłatę zaciągniętych w poprzednich latach zobowiązań. Z kolei resztę, 19 800 000 zł, wydać na załatanie dziury w budżecie. Zgodnie z przepisami pieniądze z obligacji może przeznaczyć wyłącznie na cele inwestycyjne. Obligacje miałyby być spłacane w latach 2022-2036. Prognozowany koszt emisji papierów wartościowych to w sumie ok. 7,4 mln zł. Z kolei przewidywany dług miasta na koniec bieżącego roku to około 162 mln zł. (s)

1 KOMENTARZ

  1. Jak sobie pomyślę o skali tych długów, a potem o tym, że skarbówka na małego przedsiębiorcę nakłada kary za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych niezapłaconej należności lub, co jeszcze gorsze, za samo spóźnienie się z jakimś rozliczeniem, to coś we mnie zgrzyta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here