Migranci będą mieli trudniej

Płaskodenna łódź napędzana potężnym silnikiem i dodatkowo wyposażona w akcesoria pomocne przy zapobieganiu przekraczania granicy przez migrantów trafiła do placówki Straży Granicznej we Włodawie. Sprzęt będzie też służył do poszukiwań, akcji ratowniczych czy przy innych zagrożeniach.

– Trzy aluminiowe łodzie płaskodenne o łącznej wartości 300 tys. zł trafiły do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Dzięki nim nasi funkcjonariusze będą mogli jeszcze skuteczniej patrolować rzekę graniczną Bug – mówi por. SG Dariusz Sienicki z NOSG w Chełmie. Jedna z tych nowoczesnych jednostek została przekazana do placówki we Włodawie, której funkcjonariusze ochraniają ostatni przebiegający po Bugu odcinek granicy z Białorusią. Łódź ma 410 cm długości, 174 cm szerokości, płaskie dno i zanurzenie sięgające jedynie do 30 cm.

Takie parametry pozwalają na jej używanie nawet w czasie największych niżówek, które w ostatnich latach na Bugu zdarzają się praktycznie co roku. 50-konny silnik zapewnia potężny zapas mocy i może rozpędzić łódkę nawet do prędkości sięgających 50 km/h. Dodatkowo posiada ona belkę świetlną z głośnikiem do nadawania komunikatów oraz urządzenie do monitorowania dna akwenu o zasięgu 40 metrów.

– Poza patrolowaniem granicy i przeciwdziałaniu nielegalnej migracji sprzęt będzie również wykorzystywany do przeciwdziałania zagrożeniom środowiska oraz likwidacji ich skutków na terenie województwa lubelskiego. Ich zakup został dofinansowany ze środków Narodowego Fynduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodaje Sienicki. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here