Uchodźcy nadal rozbudzają emocje. Zwłaszcza kiedy wokół ich lokowania w naszym sąsiedztwie pojawiają się jakieś domysły czy niedopowiedzenia…
Radni klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Chełm wystosowali w internecie odezwę do prezydenta Jakuba Banaszka dotyczącą planów tworzenia Centrów Integracji Cudzoziemców w Województwie Lubelskim. Chcą wiedzieć czy prezydent planuje utworzenie takiego Centrum dla migrantów z państw trzecich również w Chełmie.
– Czy zapowiadana reorganizacja w miejskiej oświacie ma związek z tymi planami, by pozyskać budynki na potrzeby takiego Centrum, np. poprzez likwidację szkolnych internatów? Dlaczego Prezydent, który znany jest z aktywności w social mediach, milczy w tej sprawie, mając zapewne pełną świadomość społecznej wagi i wpływu na codzienne życie mieszkańców w naszym mieście powstania takiego Centrum – pytają i proszą wskazanie konkretne lokalizacji takiego Centrum. – Które budynki są brane pod uwagę? Czy będą to budynki oświatowe? Jeżeli tak, to które? Czy może planujecie Państwo zagospodarować istniejące pustostany na terenie Miasta Chełm? Jeżeli tak, prosimy o ich konkretne wskazanie – domagają się.
– Adresatem listu wystosowanego przez radnych Koalicji Obywatelskiej powinien być Wojewoda Lubelski, reprezentujący notabene tę samą opcję polityczną. Wojewoda jest w tym przypadku instytucją nadrzędną. Natomiast nie mam żadnych informacji, by taka instytucja miała w Chełmie powstać – mówi Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm, którego poprosiliśmy o komentarz do stanowiska radnych KO.
O emigrantów w Chełmie pytał niedawno radny Mariusz Kowalczuk w nawiązaniu do unijnego Wspólnego Planu Wdrażania Paktu Migracyjnego. Radny w interpelacji pytał o ewentualne przygotowania miasta na próby relokacji osób nieposiadających polskiego obywatelstwa. Chciał wiedzieć czy ktoś zwracał się do władz miasta w tej sprawie np. minister lub wojewoda i czy miasto prowadzi ewidencję budynków, które mogłyby zostać przeznaczone na lokowanie osób bez polskiego paszportu? A także czy już przeznaczone zostały na ten cel mieszkania w zasobie komunalnym? Prezydent odpowiadał radnemu, że nie konsultowano z Miastem Chełm Krajowego Planu Wdrażania Paktu, dotyczącego Paktu Migracyjnego państw UE i nie było propozycji współpracy w tym zakresie od władz państwowych.
– Miasto prowadzi obiekt zakwaterowania dla uchodźców uciekających przed wojną: dwa mieszkania (50 mkw. każde) zlokalizowane w budynku Bursy Szkolnej przy ulicy Powstańców Warszawy 8 dla 16 osób (obecnie 3 osoby zakwaterowane). Jednocześnie w tym samym budynku Bursy Szkolnej zostało wydzielonych dodatkowych 75 miejsc (jedno piętro) z pokojami wieloosobowymi dla osób potrzebujących tymczasowego mieszkania, z czasem gotowości do 48 godzin (potrzeba wykwaterowania znajdujących się tam uczniów). Na bieżąco analizowana jest sytuacja za wschodnią granicą pod kątem potrzeb w tym zakresie. Wciąż prowadzony jest punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy, gdzie czterech pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie udziela informacji podróżującym uchodźcom oraz prowadzi statystyki przyjazdów i wyjazdów, zapewniając potrzebującym suchy prowiant i napoje. Obecnie nie wyodrębniono w zasobie komunalnym mieszkań dla osób nieposiadających polskiego paszportu – odpowiadał na interpelację prezydent Banaszek.
Ale było to w listopadzie. O plany powoływania Centrów zapytaliśmy także wojewodę lubelskiego. Gdy tylko dostaniemy odpowiedź, wrócimy do tematu. (reb)