Minimalnie, choć nie tak mało

Wójt gminy Wyryki dostał minimalną wymaganą prawem podwyżkę. Teraz będzie zarabiał ponad 15 tys. zł miesięcznie, a więc mniej więcej tyle, ile włodarze Woli Uhruskiej czy Włodawy. W styczniu radni z Wyryk pochylą się nad podwyżkami dla siebie i sołtysów.

W czwartek (9 grudnia) radni z gminy Wyryki spotkali się na sesji. Posiedzenie było krótkie. Rozpoczął je wójt Mirosław Torbicz od sprawozdania. Opowiadał zebranym, że gmina dostała już środki z Polskiego Ładu. – Około 300 tys. zł dostaliśmy na wodociągi, 1,1 mln zł na kanalizację – mówił. – Na jakie dokładnie inwestycje je przeznaczymy, jeszcze nie wiemy. Będziemy o tym myśleć.

Dzięki współpracy z LGD Poleska Dolina Bugu, w Suchawie i Kaplonosach stanęły place zabaw, a w Zahajkach zbudowano altanę przy osiedlu. Ruszyły też prace przy scaleniach. Ich efektów jeszcze nie widać, bowiem prace poscaleniowe zaplanowano na rok 2024. Gmina złożyła wniosek na komputery w ramach Cyfrowej Gminy, ale w międzyczasie zmieniły się kryteria, więc obecnie musimy uzupełnić dokumenty. Wszelkich informacji na ten temat udziela Piotr Kazanecki.

Będziemy musieli zająć się dwoma bardzo ważnymi dokumentami, które pozwolą nam na ubieganie się o środki zewnętrzne. Chodzi o strategię rozwoju gminy oraz o strategię rozwoju ponadlokalnego. Wyłoniliśmy też firmę, która będzie dowozić dzieci do szkół w przyszłym roku. Złożono tylko jedną ofertę, która jest o 1,5 tysiąca złotych wyższa, niż w roku obecnym i opiewa na 130 tys. zł – tłumaczył Torbicz. Następnie ustalono wysokość jego uposażenia.

Do tej pory M. Torbicz zarabiał ok. 8,8 tys. zł. Na jego własny wniosek skarbnik przygotowała projekt uchwały podnoszący jego pensję do minimalnej kwoty narzuconej przez prawo, co w jego przypadku przełożyło się na ok. 15500 zł. Na koniec radni przyjęli programy rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii. W wolnych wnioskach pojawił się postulat o podwyżkę diet dla sołtysów, którzy ostatnio są bardziej obłożeni obowiązkami ze 100 do 200 zł miesięcznie. Nad tym i nad podwyżkami dla radnych samorządowcy będą się zastanawiać w styczniu. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here