Mural Kleeberga

We Włodawie na bloku przy ul. Tysiąclecia 18 powstał mural upamiętniający historię Rzeczpospolitej Włodawskiej z 1939 r. Mieszkańcy w większości są zachwyceni tym dziełem, który powstał z inicjatywy stowarzyszenia lokalnych historyków i dzięki pieniądzom rządowym.

W związku z 22. rocznicą wejścia Polski do NATO Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych pod hasłem „MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO”. Stowarzyszenie Bramy Pamięci Włodawa – Sobibór złożyło stosowny wniosek i otrzymało dotację na realizację projektu „ale MURAL! Historia SGO „Polesie” w kwocie 29 000 zł. Partnerem w realizacji projektu jest Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie.

– Patriotyczny mural przedstawia sylwetkę generała Franciszka Kleeberga i kleeberczyków. Widnieje na nim także napis upamiętniający Rzeczpospolitą Włodawską, której twórcą był generał – mówi Agnieszka Ignatiuk, prezes stowarzyszenia. – Rzeczpospolita Włodawska powstała u schyłku kampanii wrześniowej na obszarze działań Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. Po raz pierwszy określenie to pojawiło się w latach 60. XX w. na Lubelszczyźnie, po czym w latach 70. uzyskało wymiar ogólnopolski.

Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 17 września podczas pierwszego dnia Festiwalu Trzech Kultur. Tego dnia o godzinie 10.00 na terenie kompleksu synagogalnego rozpocznie się prelekcja dotycząca SGO „Polesie” pod kierunkiem dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. F. Kleeberga we Włodawie – Janusza Korneluka. (pk)