Muzeum dofinansowane

Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie uzyskało dofinansowanie na realizację projektu pt. ,,Włodawskim szlakiem pamięci ofiar zbrodni niemieckich” w wysokości 216 000 zł w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”.

Zadanie będzie polegało na zbadaniu miejsc zbiorowych morderstw ludności cywilnej i wojskowej pochodzenia żydowskiego i polskiego podczas II wojny światowej. Dokonaniu inwentaryzacji, stworzeniu dokumentacji, wytyczeniu szlaku i wydaniu publikacji o szlaku pamięci miejsc zapomnianych w powiecie włodawskim. Dodatkowe upamiętnienie miejsc ważnych historycznie polegać będzie na trwałym upamiętnieniu w postaci oznakowanych tablic z opisami o danym miejscu pamięci popełnionych zbrodni przez okupanta niemieckiego.

W realizację zostaną włączeni mieszkańcy, historycy, pasjonaci ze stowarzyszeń oraz młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zostanie stworzona internetowa mapa miejsc pamięci pomordowanych. Zwieńczeniem będzie konferencja podsumowująca projekt. W najbliższym roku planowane jest zbadanie i upamiętnienie wybranych miejsc. W kolejnych latach będą to inne miejsca i miejscowości, w których doszło do eksterminacji i masowych zabójstw mieszkańców powiatu włodawskiego.

Koordynatorką zadania jest Agnieszka Ignatiuk, kustosz w dziale historii włodawskiego Muzeum. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here