Na nowy dworzec jeszcze poczekamy

Tak ma wyglądać dworzec po przebudowie

Przebudowa dworca PKP w Chełmie nie ruszyła na przełomie 2020 i 2021 roku, jak zakładano. Pozwolenie na budowę już jest, ale ogłoszenie przetargu, który wyłonić ma wykonawcę, planowane jest dopiero w drugiej połowie tego roku.

Przebudowa dworca w Chełmie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. W czerwcu ub.r. informowano, że dobiegają końca prace projektowe dotyczące tej inwestycji. Zakładano, że prace budowlane ruszą na przełomie 2020 i 2021 roku. Ale jeszcze się nie rozpoczęły.

– Intensywnie przygotowujemy się do rozpoczęcia przebudowy dworca w Chełmie – zapewnia Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A. – Uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę, prowadzimy jeszcze pewne uzgodnienia branżowe. Planujemy, że przetarg na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Chełmie ogłosimy w drugiej połowie bieżącego roku i bezpośrednio po jego rozstrzygnięciu oraz podpisaniu umowy z wybranym w nim wykonawcą rozpoczniemy prace budowlane.

Przypomnijmy, że po przebudowie dworzec główny w Chełmie ma być trzykondygnacyjny. Na parterze zaprojektowano m.in. hol, poczekalnie, kasy biletowe, ogólnodostępne toalety, powierzchnie komercyjne. Na jednej ze ścian holu ma być umieszczony plan miasta w formie orła. Na pierwszym piętrze mają mieścić się przestrzenie biurowe, a w podziemiu zaplecze techniczne budynku. Dworzec po przebudowie ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zaplanowano m.in. tablice z mapą dotykową obiektu oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a, które ułatwić mają orientację oraz poruszanie się osobom niewidzącym i niedowidzącym. Na dworcu zamontowane mają być elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Dla poprawy bezpieczeństwa podróżnych przewidziano montaż systemów monitoringu, sygnalizacji włamania i napadu, a także sygnalizacji pożaru. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here