Najważniejsze języki obce, wg. Śląskich pracodawców

Planując naukę języka obcego warto jest przeanalizować, w który język w pierwszej kolejności warto jest inwestować, a które języki najpewniej nie przyniosą nam profitów, a mogą być doskonałym dodatkiem. Polska jest krajem geograficznie zróżnicowanym, jej zachodnie krańce są o wiele bardziej rozwinięte gospodarczo jak i nastawione proeuropejsko. Poziom znajomości języków wśród Polaków również różni się w różnych rejonach kraju. Im bliżej zachodniej granicy, tym więcej osób włada kilkoma językami obcymi, a znajomość ta jest bardziej rozległa.

Który język jest i będzie najważniejszy na Śląsku w przyszłości?

Na północy kraju większą popularnością cieszą się języki wschodnie, jak i skandynawskie, na południu przygniatającą popularnością zaznacza się niemiecki, w centrum króluje angielski. Bez względu na region kraju, język angielski jest właściwą inwestycją, która ułatwi nam zdobycie pracy, jak i awansu. Warto jednak pamiętać, by naukę nie poprzestać na poziomie komunikatywnym. Władając angielskim biegle mamy szansę nie tylko na zagraniczne kontrakty,a le i wyższe stanowiska z międzynarodowych korporacjach funkcjonujących na polskim rynku. Posługiwanie się swobodnie angielskim pozwala także na bycie na bieżąco z nowinkami, jak i nieustanny rozwój poprzez szkolenia i studia MBA itd. Poza karierą istotną zachęta do nauki i doskonalenia angielskiego jest wynagrodzenie. Znajomość angielskiego w ogólne daje szanse na wzrost zarobków o co najmniej kilkanaście procent, zaś znajomość biegła to wynagrodzenie wyższe nawet o kilkaset procent. Pomimo opinii o Śląsku jako regionie przemysłu ciężkiego, kopalni i hut, w rzeczywistości Śląsk opiera swą współczesną potęgę i rynek pracy na usługach. W sercu aglomeracji, w Katowicach to banki, galerie handlowe przodują w ilości zatrudnionych pracowników jak i wygenerowanego dochodu, czy wysokości obrotów rocznych. Co prawda już w Gliwicach, Bielski-Białej, czy Częstochowie sytuacja jest zgoła odmienna, bowiem miasta te bazują na produkcji, przetwórstwie, to całościowo Śląsk postrzegany jest w kontekście rozwiniętego rynku usług. Pracodawcami w regionie śląskiego często nie są polskie firmy, a co za tym idzie wśród podstawowych wymagań pracodawców jest znajomość języka angielskiego.

Przeczytaj też: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/10-pracodawcow-wojewodztwa-slaskiego-chcialbys-pracowac.html

Co niektóre firmy wymagają władania hiszpańskim, czy holenderskim, szwedzkim, jednak dotyczy to zwłaszcza kadry zarządzającej, dyrektorów i prezesów firm. O pracę na Śląsku nie jest łatwo, mimo iż wiele osób uważa Śląsk, za doskonałe miejsce do znalezienia pracy. Wbrew pozorom nie mając wybitnych kwalifikacji, nie znając rzadkich jeżyków nie mamy szans na karierę na Śląsku. Konkurencja jest tak duża, że ciężko znaleźć jakąkolwiek pracę. Dodatkowo pracodawcy nauczeni przez tłumy kandydatów do pracy wykorzystują, zwłaszcza młodych naiwnych pracowników liczących na stałe zatrudnienie pracując za darmo lub śmiesznie niskie kwoty. Znając języki obce o wiele łatwiej jest wystartować. Co prawda pozycja na rynku w  dużej mierze zależy od znajomości, to wiedzą i umiejętnościami również można awansować i odnieść sukces. Ślascy pracodawcy znajomość języka angielskiego uznają za absolutne minimum, stad też warto jest wykazać się równocześnie znajomością co najmniej niemieckiego, który na Śląsku z racji historycznych konotacji i zacieśnionej współpracy z rynkiem niemieckim, niemieckimi klientami i formami jest bardzo ważny i poszukiwany. Języka niemieckiego na Śląsku większość młodych ludzi uczy się już w szkole jako języka ojczystego. Dla osób przyjezdnych, a wciąż wiele osób przyjeżdża na Śląsk za pracą z innych regionów kraju jest to pewna bariera w konkurowaniu o stanowiska. Warto jednak zauważyć, iż wielu pracodawców inwestując w rozwój swojego personelu i dostrzegając jego możliwości organizuje i zapewnia naukę jeżyków obcych w formie, na koszt pracodawcy. To doskonała okazja do nadrobienia braków, wykazania się zdolnościami językowymi i awansu opartego na znajomości języka.

start-up3

Poza angielskim i niemieckim pracując na Śląsku warto jest znać chiński, który popularny jest nie tylko w  handlu i wielkim biznesie, ale też w górnictwie. Niestety chiński, a w zasadzie mandaryński jest na tyle trudnym do opanowania językiem, iż osób władających językiem chińskim jest bardzo niewiele. Popularne na rynku są także oferty pracy wymagające znajomości jeżyka rosyjskiego. Pozostałe języki są wymagane w podobnym stopniu co i w innych regionach kraju. Z uwagi na częste delegacje i wiele międzynarodowych koncernów i korporacji mających swoje oddziały i siedziby na Śląsku znajomość języków obcych jest niezbędna. Ilość obcokrajowców odwiedzających województwo śląskie w interesach jest bardzo duża, co za tym idzie operowanie co najmniej podstawowymi językami europejskimi jak angielski, niemiecki, francuski czy hiszpański przydaje się zarówno w gastronomii, handlu, hotelarstwie i wielu innych branżach. Śląsk jest silnym ośrodkiem rozwoju, nauki i informatyki, co za tym idzie potrzebuje i skupia wielu specjalistów różnych dziedzin, tak z Polski, jak i zza granicy. Językiem komunikacji w zespołach badawczych jest zwykle język angielski, zaś na uczelniach śląskich nie brakuje kierunków dla cudzoziemców z językiem wykładowym angielskim, w czym prym wiedzie Politechnika Ślaska, jak również Śląsk Akademia Medyczna i Uniwersytet Ekonomiczny.

Prowadząc własną firmę w śląskim także warto jest zainwestować w znajomość języków, których poznanie jest opłacalne z uwagi na możliwości rozwoju firmy i pozyskanie zagranicznych klientów, korzystanie z importu bez pośredników, know-how itd.

Pracodawcy cenią sobie znajomość języków obcych u swoich pracowników, zwłaszcza kilu, bowiem jest to dla nich sygnał, iż pracownicy są kreatywni, dysponują rozwiniętym myśleniem analitycznym i są chętni do nauki, plastyczni. Stąd też wiele ofert pracy na Śląsku stawia jako warunek konieczny znajomość języka obcego nawet na najniższych stanowiskach w bardzo błahych pracach. To spore utrudnienie dla osób, które nie znają żadnego języka dostatecznie dobrze, by przejść proces rekrutacji. W praktyce nie rzadko okazuje się, iż znajomość języka na danym stanowisku była przydatna wyłącznie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo Sląska z Czechami, także język czeski staje się być ważną kompetencją zawodową. Poza firmami współpracującymi z czeskimi dostawcami, czy odbiorcami, sprzedażą na rynku czeskim itp. warto jest zwrócić uwagę na możliwość podjęcia pracy u południowego sąsiada. Z centrum aglomeracji śląskiej dzieli nas zaledwie sto kilometrów od jednego z największych miast w Czechach – Ostrawy, gdzie możemy znaleźć pracę znając język czeski. Biorąc pod uwagę modę na języki narodowe, i ich rosnącą pozycję na rynku nauka języka czeskiego wydaje się być atrakcyjnym rozwiązaniem. Jeśli znamy już angielski i niemiecki, a i często jeszcze któryś z najpopularniejszych jeżyków warto jest zainwestować w czeski, słowacki, czy inny bardziej niszowy język.

Podsumowując, Śląsk nie różni się od pozostałych regionów kraju na tyle, by wymagał znajomości innych języków obcych niżeli angielski, czy niemiecki, powszechne tak w Szczecinie, Warszawie, jak i Rzeszowie.

Autor: Preply.com, https://preply.com/pl/katowice/korepetycje-z-angielskiego

Artykuł sponsorowany