Nawet nie wiesz, kiedy Cię obserwują

W mieście zdecydowana większość pieszych i kierowców przestrzega przepisów, ale…

Po raz kolejny już policjanci z komendy wojewódzkiej w Lublinie przyjechali z dronem do naszego powiatu, by z powietrza obserwować zachowanie tutejszych kierowców. Tym razem dotarli również do Chełma, gdzie sprawdzali, jak mieszkańcy respektują wprowadzone od 1 czerwca zmiany w kodeksie drogowym.

Od 1 czerwca zmianie uległy poszczególne przepisy ruchu drogowego. W skrócie: od teraz zbliżający się do przejścia dla pieszych kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście. Z kolei pieszemu zabrania się korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, przejście czy torowisko.

Poza tym dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h już nie tylko w dzień, ale i w nocy (wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie nadal można jechać 20 km/h). Koniec też z jazdą na zderzak na drodze ekspresowej i autostradzie.

W związku z tymi zmianami w kodeksie, w ubiegły wtorek (1 czerwca), wyposażeni w dron funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wraz z policjantami z Chełma obserwowali zachowanie tutejszych kierowców i pieszych. Kontrole z powietrza prowadzone były m.in. nad ul. Wojsławicką, al. Żołnierzy I AWP i Armii Krajowej (przy „Biedronce” oraz rondzie przy „Kamenie”).

– Nagrania zarejestrowały, że kierowcy z Chełma respektują nowe przepisy. Również nie zaobserwowano pieszych, którzy – przechodząc przez przejście – korzystali z telefonu komórkowego – mówi sierżant Angelika Głąb-Kunysz z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Na terenie miasta ujawniono zaledwie kilka drobnych incydentów, zaś podczas obserwowania z góry odcinka DK12 kamera dronu zarejestrowała, jak na wysokości Chojna Nowego kierowca BMW wyprzedza na podwójnej linii ciągłej. – Kierowca został zatrzymany do kontroli drogowej i ukarany mandatem. Działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa na drogach. Kolejne kontrole na pewno będą przeprowadzane w przyszłości – zapowiada sierżant Głąb-Kunysz. (pc)

…na trasie bywa z tym różnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here