Nie tylko mammografia

W ramach miejskiego „Programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Włodawy na lata 2020-2024” Włodawianki będą mogąły skorzystać z bezpłatnych badań. Najbliższa po temu okazja trafi się już w najbliższą niedzielę.

W niedzielę (21 listopada) na parkingu Urzędu Miejskiego we Włodawie po raz kolejny stanie mammobus Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Marmed ze Świdnika. Z bezpłatnego badania mogą skorzystać kobiety urodzone w latach 1977-1982. Dodatkowo panie będą mogły wykonać analizę składu masy ciała w celu określenia zawartości tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, wody i masy kostnej. Zapisy na badania przyjmowane są telefonicznie od poniedziałku do soboty pod numerami telefonów 723 351 002, 723 351 003 w godzinach 8:00-18:00.

Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Rak piersi jest główną przyczyną zgonów kobiet po 35. roku życia. Większości z nich udałoby się uniknąć gdyby choroba została wykryta odpowiednio wcześnie. Tymczasem program wczesnego wykrywania raka piersi finansowany przez NFZ obejmuje jedynie badania kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat. Dlatego też w trosce o życie i zdrowie mieszkanek Włodawy władze miasta przygotowały „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Włodawy na lata 2020-2024”.

– Z bezpłatnych badań w ramach programu mogą skorzystać kobiety urodzone w latach 1977-1982, które wcześniej nie leczyły się z powodu nowotworu piersi. Głównym kryterium kwalifikacji do wzięcia udziału w programie jest rok urodzenia i zameldowanie na pobyt stały we Włodawie. W ramach programu poza badaniami mammograficznymi, przewidziane są m.in. szkolenia z zakresu samobadania piersi wraz z edukacją zdrowotną kobiet. Uczestniczki programu, u których zostaną wykryte niepokojące zmiany będą kierowanie na leczenie do świadczeniodawców posiadających umowy z NFZ – wyjaśnia burmistrz Wiesław Muszyński. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here