Niemcy dadzą respiratory a wojewoda pieniądze

5 respiratorów, 75 pulsoksymetrów oraz 1500 litrów płynów dezynfekcyjnych – taką pomoc otrzyma włodawski szpital od władz Saksonii. To odzew na list starosty włodawskiego do ambasadora Niemiec w Polsce sprzed trzech tygodni.

Andrzej Romańczuk, starosta włodawski, przed miesiącem usłyszał o propozycji pomocy w walce z koronawirusem, jaką przedstawił Polsce prezydent Niemiec. Niestety, władze polskie odrzuciły tę ofertę. Ta odmowa poruszyła starostę, który codziennie boryka się z brakami w powiatowym szpitalu we Włodawie i domu pomocy społecznej w Różance. Dlatego postanowił napisać bezpośrednio do ambasadora RFN w Polsce – dr. Arndt Freytag von Loringhoven. Przekonywał w nim, że sytuacja jest zupełnie inna niż przedstawiają to władze, obrazując to przykładem własnego powiatu.

Ambasador Niemiec błyskawicznie odpowiedział na ten list i przekazał prośbę powiatu włodawskiego do Berlina. Nie minęło kilka dni, gdy do włodawskiego starostwa odezwali się urzędnicy z Saksonii. Ten kraj związkowy zaoferował bezpłatną pomoc w postaci respiratorów, pulsoksymetrów i płynów dezynfekcyjnych. Co ważne – Niemcy obiecali to przywieźć pod wskazany adres na swój koszt. Transport dotrze do włodawskiego szpitala ok. 10 grudnia.

– To jest dla nas bardzo dobra wiadomość – mówi starosta A. Romańczuk. – Choć sytuacja epidemiologiczna w powiecie włodawskim jest nieco mniej dramatyczna, to jednak każda pomoc jest na wagę złota. Mój list, przez niektórych krytykowany, przyniósł efekt. Jest mi niezmiernie miło, że ambasador Niemiec pochylił się nad naszą prośbą i błyskawicznie zainteresował Berlin, a stamtąd land Saksonii.

Przy okazji władze powiatu mogą się pochwalić jeszcze jednym sukcesem, który ma pośrednio związek z listem do ambasadora. Inicjatywa starosty włodawskiego nie spodobała się wojewodzie lubelskiemu, który to skrytykował. Nie minęło jednak wiele dni, gdy ten sam wojewoda na mocy własnej decyzji przeznaczył 1,5 mln zł na pomoc włodawskiemu szpitalowi (patrz: ramka). Za te pieniądze będzie kupiony zbiornik na tlen medyczny, wybudowana infrastruktura współpracująca z nim. Braki tlenu są jedną z największych bolączek szpitali covidowych, a do takich zalicza się właśnie ten we Włodawie.

Również w tej sprawie starosta A. Romańczuk wystosował specjalne podziękowanie. Dziękował wojewodzie za natychmiastowe zaangażowanie i wydanie wszelkich decyzji skutkujących możliwością rozpoczęcia pierwszych prac. (pk)

Tlenu nie zabraknie

Przy włodawskim szpitalu powstaje instalacja tlenowa. Inwestycja będzie zakończona w styczniu. SPZOZ otrzyma na ten cel dotację w wysokości 1 526 327 zł. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.

Szpitale w całym kraju borykają się z brakami tlenu medycznego – to wiadomo już od co najmniej dwóch miesięcy. Włodawska lecznica już wkrótce stanie się samowystarczalna pod tym względem. Będzie miała 10-tonowy zbiornik na tlen, wraz ze stanowiskami napełniania butli i tlenociągami w budynku (do 60 stanowisk). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, a pogoda nie pokrzyżuje szyków, inwestycja zostanie zakończona już na początku 2021 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here