Niesamowita Siła Kobiet

Koncert na placu Zamkowym zgromadził wielotysięczną publiczność

W Lublinie w sobotę 21 lipca odbył się finałowy koncert podsumowujący dzielnicowe pikniki „Drogi Wolności”. Na dużej scenie na placu Zamkowym wystąpiły Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah w koncercie „Siła Kobiet”.


Chętnych do wysłuchania koncertu nie brakowało, a MPK uruchomiło dodatkowe kursy komunikacji miejskiej, by dowieźć wszystkich widzów. Mamy, które przyszły na koncert razem z maluszkami, mogły posłuchać muzyki w specjalnie dla nich przygotowanej, bezpiecznej strefie, z dala od tłumu. Plenerowy koncert był też okazją do promowania profilaktyki zdrowotnej kobiet. Na placu Zamkowym działał specjalny punkt, w którym można było zapisać się na badania profilaktyczne pod kątem raka szyjki macicy.

Koncert był bezpłatny i zorganizowany w ramach lubelskich obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy ogłoszenia praw kobiet. To właśnie Lublin był miastem, w którym sto lat temu je ogłoszono. Przypominał o tym również rozdawany w trakcie koncertu specjalny numer gazety „PA.RA.” wydawanej przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, którego łamy poświęcono znanym i wpływowym lubliniankom.

Znalazły się w nim między innymi historie życia Pelagii Majewskiej (jako pierwsza w Polsce i druga na świecie otrzymała najwyższe światowe odznaczenie szybowcowe), czy Klementyny Łuszczewskiej i Felicji Barszczewskiej – przedsiębiorczych właścicielek sklepów galanteryjnych. (K.E.)