Noc świętojańska w gminie Leśniowice

20 czerwca br. nad Zalewem „Maczuły” w Horodysku świętowano po raz trzeci „Noc Świętojańską”, organizowaną przez Wójt Gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach. Była to też inauguracją sezonu letniego na kąpielisku „Maczuły”.

Przybyło mnóstwo gości, a wśród nich Józef Zając – senator RP, Zdzisław Szwed – członek zarządu województwa lubelskiego, Ewa Szałachwiej – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Beata Fałda – prorektor PWSZ w Chełmie.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się specjały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich: „Kreatywne i Aktywne” z Kumowa Plebańskiego, „Na dolince” z Kumowa Majorackiego, KGW z Pliskowa, a także Spółdzielnię Socjalną „Słowianka”. Frekwencja dopisała także na warsztatach wicia wianków, prowadzonych przez panie z KGW w Horodysku.

Uczniowie SP w Sielcu zaprezentowali widowisko obrzędowe. Po rytuale zapalenia symbolicznego ogniska, goście przeszli nad brzeg wody i puszczali uplecione ze świeżych kwiatów i ziół wianki. W tle ceremonii rozbrzmiewał śpiew artystek z zespołów śpiewaczych „Rakołupianki” i „Kumowianki”. Słowiańską dyskotekę poprowadził Dj Wodzirej Emilio. Po zmroku był pokaz ogniowy zorganizowany przez teatr Hesperydy działający przy Klubie Wojskowym w Chełmie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy ze Stowarzyszenia Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej oddział Chełm.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jarosław Stawiarski – marszałek województwa lubelskiego oraz Piotr Deniszczuk – starosta chełmski, a partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie i przyświecało mu hasło „Lubelskie Smakuj Życie!”.  (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here