Nowa prezes, nowe plany

„Kresowiak” z Woli Uhruskiej to nie tylko zespół ludowy. To wizerunkowa wizytówka gminy i jedyna instytucja, która oferuje dzieciom i młodzieży jakiekolwiek pozalekcyjne zajęcia kulturalne. Pandemia i rezygnacja prezes sprawiły, że dalsze działanie stowarzyszenia stanęło pod znakiem zapytania, ale zagrożenie jest już zażegnane, a nowe władze zapowiadają nie tylko utrzymanie zespołu, ale też planują jego rozwój.

Zespół Pieśni i Tańca „Kresowiak” to jedna z najprężniej tego typu grup działających w regionie. Młodzi tancerze mają na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, występów, koncertów i udziałów w lokalnych oraz ogólnopolskich konkursach. To produkt eksportowy i ambasador gminy Wola Uhruska w kraju i poza jego granicami. Niestety, na drodze dalszego rozwoju stanęła pandemia.

Brak zajęć i możliwości ćwiczenia umiejętności niekorzystnie wpłynął na morale tancerzy. Jakby tego było mało, ze stanowiska prezesa stowarzyszenia zrezygnowała Monika Szostak. Były plany, by rozwiązać stowarzyszenie i „Kresowiaka” oddać pod egidę Zespołu Szkół w Woli Uhruskiej, ale ostatecznie do tego nie doszło. Wybrano za to nowy zarząd, na którego czele stanęła Anna Zamojska-Stasiejko.

Przed nią bardzo ambitne, ale też i trudne wyzwania. Pierwszym jest pozyskanie środków na dalsze funkcjonowanie „Kresowiaka”. Władze stowarzyszenia liczą, że tak jak to było w latach ubiegłych, także i w tym roku dostaną wsparcie z Urzędu Gminy z puli na wspieranie kultury i sportu. – Te środki to niezbędne minimum, które zostaną przeznaczone na opłacenie instruktorów – mówi Zamojska-Stasiejko.

– W tym roku chcemy rozszerzyć ofertę stowarzyszenia i wprowadzić zajęcia również z tańca nowoczesnego oraz wokalu. Wkrótce ogłosimy również nabór do zespołu ludowego dla najmłodszych dzieci w wieku od 5 lat. W zajęciach będą mogli uczestniczyć nie tylko uczniowie szkół z terenu gminy Wola Uhruska, ale też te z miejscowości ościennych. To są plany na najbliższą przyszłość.

W dalszej perspektywie będziemy się skupiać na uatrakcyjnianiu naszej oferty. Wydatnie w tym mogą pomóc środki pozyskiwane z różnego rodzaju programów kierowanych do organizacji pozarządowych i zespołów ludowych. Oczywiście jesteśmy też otwarci na współpracę z potencjalnymi sponsorami – dodaje pani prezes. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here