Odmrażanie krok po kroku

Przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem rozpoczęty. Od poniedziałku, 18 maja, otwarte są salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i kawiarnie. Ale i właściciele, i klienci muszą zastosować się do rygoru sanitarnego, jakiego wcześniej nie praktykowali.

Gastronomia

Od 18 maja można zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej. Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno wewnątrz lokalu, jak i w ogródku restauracyjnym. Ale wymogów i zaleceń dla gastronomii jest dużo.

Są to m.in.: limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać powierzchnia co najmniej 4 m kw.), dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 m odległości między stolikami (blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika), zachowanie 1,5 m dystansu od gości siedzących przy osobnych stolikach. Kucharze i obsługa lokalu musi nosić maseczki oraz rękawiczki. Z kolei goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

W Imbryk Cafe & Lunch w Chełmie zapewniają, że spełnią wszelkie wymogi bezpieczeństwa. W tym celu personel przechodzi szkolenia. – Sprostamy wszelkim zaleceniom, aby nasi goście mogli u nas bezpiecznie zjeść – mówi Beata Stachniuk-Szłapak, właścicielka Imbryk Cafe & Lunch. – Cieszymy się, że możemy otworzyć lokal, bo stęskniliśmy się za naszymi gośćmi, a goście za nami. Rezerwacje już się rozpoczęły.

Salony fryzjerskie i salony urody

W salonach fryzjerskich i kosmetycznych również obowiązuje noszenie przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala), używanie ręczników jednorazowych. Przyjmowanie klientów możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Katarzyna Leszczuk, właścicielka Salonu Fryzjerskiego „Hair Studio” w Chełmie, mówi, że gdy tylko ogłoszono otwarcie salonów fryzjerskich, od razu rozdzwoniły się telefony od klientów. Grafik na najbliższe dwa tygodnie jest już prawie zapełniony. Klientów zapisuje się na konkretne godziny, aby nie dopuścić do tworzenia kolejek.

– Przyjmując rezerwację odnotowuję czy chodzi o strzyżenie czy też farbowanie i na tej podstawie wiem, ile czasu będę potrzebowała na zajęcie się konkretnym klientem – mówi K. Leszczuk. – Rezerwacji dokonujemy też online. Te przygotowania idą sprawnie i myślę, że tak samo będzie przebiegała nasza działalność po otwarciu salonu. Cieszymy się, że mogliśmy w końcu ją wznowić. Razem z klientami bardzo tego już potrzebowaliśmy.

Więcej pasażerów w autobusach – teraz od 26 do 32

Do tej pory limit pasażerów w Chełmskich Liniach Autobusowych wynosił od 14 do 18 (zależy od liczby miejsc siedzących w danym autobusie). Jeśli okazywało się, że liczba ta została przekroczona, kierowca prosił by część pasażerów poczekała na dodatkowy autobus. Na początku epidemii zdarzało się to rzadko, ale wraz z łagodzeniem kolejnych restrykcji, sytuacja stawała się napięta, bo pasażerów przybywało. Nie chcieli tracić czasu i czekać na kolejny autobus. Dochodziło do awantur.

– Pasażerów przybywa i cieszymy się, że w końcu możemy prawie dwukrotnie zwiększyć ich maksymalną liczbę w naszych autobusach – mówi Artur Mazurek z CLA. – Będzie mniej sytuacji konfliktowych i więcej pasażerów skorzysta z naszych usług. Usprawni nam to pracę, a przede wszystkim wyjdziemy naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. W przypadku naszego taboru dopuszczalna liczba pasażerów będzie wynosiła obecnie od 26 do 32.

Więcej wiernych w kościołach

Zmniejszono też restrykcje związane z przebywaniem wiernych w kościołach. Od niedzieli, 17 maja, podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m kw. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m kw. W przypadku np. Bazyliki w Chełmie na modlitwie może tam być maksymalnie 90 osób.

Więcej kultury i edukacji

Od 18 maja można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, a także rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną tj. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od poniedziałku zaczynają też działalność kina plenerowe (w tym samochodowe, takie kino zorganizowano przy Chełmskim Parku Wodnym w ubiegłym roku), wznowiono nagrania fonograficzne i audiowizualne w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, a także próby i ćwiczenia. Artystyczne zajęcia indywidualne organizowane są m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie.

Niezmienne zasady bezpieczeństwa

Wciąż obowiązuje zachowanie 2-metrowej odległości od innej osoby oraz zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Aktualne jest zalecenie pracy zdalnej, jeśli jest możliwa. (opr. t)