Ósemka zyska nowy basen

Basen

Potwierdzają się nasze doniesienia. Jeszcze w tym roku rozpocznie się długo oczekiwana modernizacja basenu przy Szkole Podstawowej nr 8. To dobra informacja dla uczniów „Ósemki”, ale także dla młodych pływaków z klubu sportowego Lider.

W czerwcu 2016 r. nadzór budowlany wydał decyzję o zamknięciu basenu przy Szkole Podstawowej nr 8. Powodem był zły stan techniczny konstrukcji dachu. W kolejnym roku miasto wydało około milion złotych na nowy dach i wymianę okien. Okazało się jednak, że to nie wystarczy, by uruchomić pływalnię. Modernizacji wymagały wszystkie urządzenia odpowiedzialne za utrzymanie czystości wody, a także sama niecka. Wykonany projekt przewidywał też dobudowę trybuny i nowego zaplecza.

Na te inwestycje samorząd nie miał już pieniędzy. Od czterech lat uczniowie z klasy pływackiej w SP nr 8 zajęcia z pływania mają w I LO. Z kolei powstały na bazie „Ósemki” klub sportowy Lider, który wychował wielu medalistów mistrzostw Polski, musiał przenieść się do aquaparku. Tam jednak nie czuł się komfortowo, jak u siebie w domu, czyli w SP nr 8, o czym trener Mariusz Raćkowicz niejednokrotnie wspominał. Z powodu zamkniętego basenu nabór najmłodszych roczników do sekcji pływackiej z każdym rokiem malał.

– Nie mamy gdzie trenować. W aquaparku z różnych względów już nie prowadzimy zajęć, czekamy aż ruszy basen w I LO – mówi Mariusz Raćkowicz. – Cieszy nas informacja, że pływalnia przy „Ósemce” będzie w końcu zmodernizowana. Na jej otwarcie czekamy z utęsknieniem.

Modernizacja basenu jest możliwa dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu. Ministerstwo Sportu przekazało miastu 2,5 mln zł. To efekt starań prezydenta Chełma Jakuba Banaszka, ale także europarlamentarzystki Beaty Mazurek i posłanki Anny Dąbrowskiej-Banaszek. W ostatnim czasie prezydent pozyskał dodatkowo jeszcze milion złotych z rezerwy premiera. Miasto w sierpniu ogłosiło przetarg na wyłonienie firmy, która zrealizuje inwestycję.

Potencjalni wykonawcy na składanie ofert mają czas do poniedziałku 7 września br. Całe przedsięwzięcie jest szacowane na około 9-10 mln zł. Realizacja ma potrwać dwa lata. Przewidywany termin ukończenia inwestycji to 30 września 2021 r. Jest więc szansa, że w kolejnym roku szkolnym zajęcia w klasie pływackiej w SP nr 8 będą odbywały się już w nowym basenie. (s)