Oszczędności i nieprzewidywane wydatki

Modernizacja studni głębinowych na ujęciu wody w Żmudzi. Prace wykonuje firma Hydrowiert, z którą gmina zawarła umowę. Wykonawca wymieni stare filtry studzienne i zamontuje nowe rury.

Choć po przetargach na przebudowę dróg powstały w kasie gminy Żmudź oszczędności, to do adaptacji pomieszczeń w żmudzkiej szkole na oddział przedszkolny trzeba było dołożyć pieniądze. Między innymi w tym celu radni gminy Żmudź spotkali się na sesji. Podjęli też uchwałę przekazując chełmskiemu starostwu 100 tys. zł na dokumentację projektową drogi przez Klesztów.

Samorządowcy z gminy Żmudź cieszą się, bo po rozstrzygnięciu przetargów na przebudowę dróg okazało się, że powstały oszczędności. Zostaną one przeznaczone na inne zadanie, którego nie ujęto w budżecie, ale było pilne. Chodzi o modernizację studni na ujęciu wody w Żmudzi. To konieczne w związku z problemami z jakością wody, które pojawiły jesienią ub.r.

W tym celu trzeba było podczas czwartkowej sesji wprowadzić przesunięcia w gminnych finansach. Była też potrzeba dołożenia do przebudowy i adaptacji pomieszczeń w żmudzkiej podstawówce na oddział przedszkolny. Na tej inwestycji nie uda się zaoszczędzić. W gminnym budżecie było na to przeznaczone pół miliona złotych, a jedyna oferta złożona w przetargu opiewała na 632 tys. zł. Wykonawcą zadania jest spółka „Lidertech” z Chełma.

– Przetargi na drogi wyszły znacznie taniej niż się spodziewaliśmy i w ten sposób powstały oszczędności, ale pojawiło się też inne nieplanowane zadanie wynikające z problemów na ujęciu wody w Żmudzi i to będą dodatkowe koszty – mówiła na sesji Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź. – Pierwszy etap związany z modernizacją studni jest realizowany. Po otwarciu tych urządzeń uznaliśmy razem z fachowcami, że potrzebna będzie również renowacja drugiej studni na żmudzkim ujęciu.

To są studnie, które mają pięćdziesiąt lat i nie były wcześniej modernizowane. Jedna jest więc w trakcie tych robót, a prace przy drugiej w najbliższym czasie się rozpoczną. Będą trwały jeszcze kilka tygodni. Spotkałam się w ostatnim czasie ze starostą chełmskim, a także ze Zdzisławem Szwedem, członkiem zarządu województwa lubelskiego. Omawialiśmy sprawy dotyczące inwestycji drogowych, ale także domu dziennego pobytu dla seniorów w Leszczanach. Jeśli chodzi o tę inwestycję, to jesteśmy na etapie negocjacji.

Wójt poinformowała, że w ostatnim czasie spotkała się też z przedstawicielami „Wód Polskich” w związku z tym, że rzeki Udal i Krzywólka wylewają, przez co okoliczni rolnicy ponoszą straty. Konieczne są prace związane z udrożnieniami. Wójt informowała, że pracownicy gminy i druhowie dowożą na szczepienia tych seniorów, którzy sami nie są w stanie dojechać do punktu szczepień. Jedna z radnych zapytała, ile osób zostało zaszczepionych.

Wójt odpowiedziała, że szczepionych jest trzydzieści osób tygodniowo i choć wszyscy chcieliby, aby ta liczba była większa, to ma nadzieję, że sukcesywnie będzie to realizowane. Rada Gminy Żmudź przyjęła uchwałę w sprawie zmian budżetowych, zabezpieczając dodatkowe pieniądze na dostosowanie pomieszczeń w żmudzkiej podstawówce na oddział przedszkolny, a także przekazała 100 tys. zł powiatowi chełmskiemu na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej przez Klesztów. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here