Oszuści znowu wyłudzili

Około 50 tysięcy złotych zdołali przelać oszuści z konta włodawianki, nim w przekręcie zorientował się pracownik infolinii jej banku zaniepokojony dużą ilością przelewów na zagraniczne konta. Gdyby nie jego szybka reakcja, kobieta straciłaby zapewne wszystkie oszczędności.

W czwartek (11 marca) do włodawskiej komendy zgłosiła się mieszkanka Włodawy, która powiadomiła o oszustwie. – Z relacji kobiety wynikało, że w środę po południu zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik departamentu do spraw bezpieczeństwa bankowego – opowiada Elwira Tadyniewicz z KPP we Włodawie. – Poinformował ją, że była próba włamania na jej konto przez osobę, która widnieje w bazach danych jako hakująca konta bankowe.

Następnie poinformował ją, aby zainstalowała aplikację, przez którą ma zalogować się na wszystkie swoje konta bankowe, żeby sprawdzić czy doszło do zhakowania. W międzyczasie mieszkanka Włodawy zaczęła otrzymywać sms-y z banku, które dotyczyły między innymi zmiany narzędzia autoryzacji, podpisania pożyczki, zmiany limitów przelewów oraz dokonywanych przelewów.

Kobieta została poinstruowana przez rozmówcę, że są to zaległe wiadomości z hakowania i należy je kopiować, a następnie odsyłać pod podany przez niego numer. Całą sytuację przerwał pracownik infolinii bankowej, który zadzwonił do kobiety, zaniepokojony dokonywaniem przelewów na konta zagraniczne i w rozmowie uświadomił mieszkankę Włodawy, że padła ofiarą oszustwa.

Natychmiast wszystkie jej konta zostały zablokowane, a pożyczki i przelewy zareklamowane. Wstępnie poniesione straty zostały oszacowane na około 50000 złotych, ale nadal trwa ustalanie, jakie środki faktycznie zostały wyprowadzone z konta. Apelujemy, aby zawsze zachowywać szczególną ostrożność, gdy dzwoni do nas osoba, która podaje się za pracownika instytucji i prosi o instalowanie oprogramowania do zdalnego dostępu do komputera.

Szczególnie należy być czujnym, jeżeli prosi nas o zalogowanie do bankowości elektronicznej lub podawanie danych do logowania. Pamiętajmy, w przypadku podejrzenia oszustwa informujmy Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112 – przestrzega pani rzecznik. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here