Pamięć nasza Kresów nie omija

Zaduszki to czas refleksji nad przemijaniem i modlitwy za tych, którzy odeszli. W tym dniu wiele osób odwiedza groby zapomniane i bezimienne. – Ważna jest pamięć o przodkach, zwłaszcza, gdy dotyczy to cmentarzy na Kresach, gdzie grobów są tysiące, a coraz mniej tych, którzy na co dzień się nimi opiekują – słyszymy od tych, którzy o nich nie zapominają

Wyjazdy do Rymacz, wsi na Ukrainie, to już tradycja. Od lat przewodnicząca komitetu w Dorohusku do spraw renowacji tamtejszego cmentarza i kościoła, Seweryna Sawoszczuk z Michałówki, przy pomocy i wsparciu Ireny Grzywny z Kamienia, co najmniej dwa razy w roku organizują podróże do Rymacz wraz z osobami, których najbliżsi spoczywają na cmentarzach w tych miejscowościach.

– Pierwszą okazją do powrotu do przeszłości jest odpust św. Izydora w Rymaczach, obchodzony w okolicach dnia 10 maja. Druga to właśnie zaduszki. Los sprawił, że rodziny wielu mieszkańców przygranicznych miejscowości spoczywają na ukraińskich cmentarzach, na ziemi, która niegdyś należała do Polski – słyszmy od organizatorów.

Tym razem 40 osób, pochodzących z powiatu chełmskiego, ale także odległych krańców Polski, np. województwa zachodniopomorskiego pojechało tam 20 października.

– Pierwsze swe kroki skierowaliśmy na cmentarz w Rymaczach, tu widać „gospodarza”, są ślady porządkowania, wykoszona trawa i opielone chwasty. Pomiędzy indywidualnymi mogiłami znajdziemy tam krzyż i nagrobki poległych tu w okresie II wojny kilkudziesięciu żołnierzy, przy których złożono wieńce oraz zapalono znicze wspólnie z przedstawicielami Środowiska Chełmskiego Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej z jego prezesem Janem Markowskim na czele – relacjonuje Stefan Wojtaszuk.

Następnie brali oni udział w mszy świętej odprawionej na cmentarzu w intencji pochowanych, poległych, zaginionych i zamordowanych członków wołyńskiej konspiracji i żołnierzy Dywizji. Koncelebrowali ją ks. Jan Buras – kanonik honorowy Łuckiej Kapituły Katedralnej i wikariusz generalny diecezji Łuckiej, ks. kan. Antoni Świerkowski – były proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Dorohusku, ks. Grzegorz Kiciak – wikariusz tejże parafii oraz ks. ppłk Wiesław Kondraciuk – kapelan katolicki Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. (mg)