Pandemia zwalnia w tajemnicy

Słupki statystyk pandemicznych od kilku dni idą w dół. Jednocześnie służby przestały dokładnie informować o wieku osób zmarłych i o ogólnej liczbie zakażeń oraz zgonów w rozbiciu na powiaty. We włodawskim w ubiegłym tygodniu zmarły trzy osoby. Jedna nie miała chorób towarzyszących.

– W związku z wprowadzonym w dniu 24 listopada 2020 roku nowym, scentralizowanym systemem raportowania, Lubelski Urząd Wojewódzki zaprzestaje wysyłania codziennych komunikatów dotyczących sytuacji epidemicznej na terenie województwa lubelskiego oraz publikowania mapy przypadków aktywnych. Szczegółowe informacje dotyczące pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 będą publikowane na stronie internetowej www.gov.pl – wyjaśnia Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Na stronach województwa czy sanepidu na próżno szukać teraz dokładnych danych o skutkach pandemii. Każdego dnia pojawia się tylko ogólnikowa informacja o liczbie osób zakażonych oraz zmarłych. Nie dowiemy się teraz, ilu ludzi zachorowało na koronawirusa od początku pandemii, ani ilu ich zmarło. Ale podobno wkrótce ma to się zmienić. Mariusz Januszko, szef włodawskiego sanepidu, zdradza, że trwają prace, by na rządowej stronie pojawiła się zakładka, dzięki której będzie można sprawdzić dane archiwalne na temat koronawirusa.

– Sytuacja epidemiczna w powiecie włodawskim napawa optymizmem – mówi Januszko. – Od wielu dni dobowa liczba wykrytych zakażeń nie przekracza dwudziestu osób, a były takie dni, że nowych przypadków notowaliśmy dwa. Nie ma też nowych ognisk, więc z jednego z liderów w województwie, jeśli chodzi o zachorowalność, przekształciliśmy się dzisiaj w powiat, gdzie pozytywnych wyników jest najmniej – dodaje Januszko.

W ubiegłym tygodniu na Covid 19 zmarły w powiecie włodawskim 3 osoby. Nie wiadomo, skąd były, ani w jakim wieku. Dwie z nich miały choroby towarzyszące. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here